W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie daj się zabić we własnym domu. Przygotowania do sezony grzewczego.

02.10.2024

Sezon grzewczy to okres, w którym Straż Pożarna odnotowuje wzrost ilość interwencji związanych z pożarami sadzy w przewodzie kominowym. Każdorazowo taki wyjazd niesie ze sobą szereg zagrożeń. Zanim zostaną uruchomione kotły grzewcze warto pamiętać, o właściwym przygotowaniu instalacji w tym przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Zdjęcie przedstawia dwie postacie: kominiarza czyszczącego piec oraz strażaka w umundurowaniu bojowym

Z pozoru niegroźny pożar sadzy w kominie, może stanowić zagrożenie dla użytkowników obiektu oraz spowodować duże straty materialne. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku. Dlatego też często przez nieszczelny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków mieszkalnych, a także zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. W większości przypadków przyczyną zapalenia się sadzy w kominie są zaniedbania użytkowników instalacji grzewczych związane z brakiem okresowego czyszczenia i cyklicznej kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) oraz spalanie materiałów do tego nieprzeznaczonych.

PRZYPOMINAMY!

Krotoszyńscy strażacy przypominają, że w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, istnieje PRAWNY OBOWIĄZEK nałożony na właścicieli lub zarządców obiektów związany z profilaktycznym usuwaniem zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące,
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy,
  • w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Niezależnie od powyższego co najmniej raz w roku należy poddać okresowej kontroli stan techniczny przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przez uprawnionego kominiarza.

Odpowiedzialność karna właścicieli i zarządców budynków

Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na: przeprowadzeniu corocznego przeglądu kominiarskiego lub też zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

W poprzednim sezonie został uruchomiony protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. Funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będzie formą potwierdzenia takiego przeglądu. Rozszerzeniu ulega również zakres czynności wykonywanych przez Mistrzów Kominiarskich między innymi o inwentaryzacje źródeł ciepła w kontrolowanych budynkach.

Więcej informacji dostępnych na stronie Krajowej Izby Kominiarzy:

https://izbakominiarzy.pl/komunikat-do-wlascicieli-i-zarzadcow-budynkow-w-zwiazku-z-rozpoczeciem-sezonu-ogrzewczego-2024-2025/

APEL!

Zachęcamy do wyposażania domów i mieszkań w czujniki tlenku węgla oraz czujki dymu. Jest to najprostszy sposób na zabezpieczenie domu przed wystąpieniem potencjalnego zagrożenia. Te elektroniczne urządzenia wykrywają niebezpieczeństwo we wczesnej fazie zagrożenia poprzez wydawanie ostrzegawczego sygnału dźwiękowego.

Opracował: st. kpt. Tomasz Patryas

Zdjęcia: Krajowa Izba Kominiarzy

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}