W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PLAGA POŻARÓW NA POCZĄTKU SEZONU ŻNIWNEGO

08.07.2023

Corocznie okres intensywnych prac polowych związany ze zbiorami płodów rolnych charakteryzuje się wzrostem strażackich interwencji. Niestety początek tegorocznych żniw, ma odzwierciedlenie w statystykach. Odnotowujemy gwałtowny wzrost liczby pożarów, a wszystkiemu sprzyja fala upałów skutkująca spadkiem wilgotności. Często zdarzenia te są przyczyną ogromnych strat materialnych poniesionych przez rolników.

Na zdjęciu widoczne spalone ściernisko. Po ściernisku przebiega linia gaśnicza zasilająca zastęp prowadzący działania. Pożar został ugaszony. Na pogorzelisku widać łącznie trzy zastępy strażaków.

Analizując początek weekendu tj. 7/8 lipca 2023 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano aż 8 pożarów na obszarach wiejskich, w których spłonęły maszyny rolnicze, uprawy rolne, słoma oraz ścierniska.

Pierwsze zgłoszenie dotyczące pożaru pól uprawnych wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie 07 lipca 2023 tuż po godzinie 11. Ogień objął zboże na pniu oraz ściernisko pokryte luźną słomą w miejscowości Trzemeszno (gm. Rozdrażew). Do zdarzenia skierowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek OSP Rozdrażew i OSP Czarny Sad.

Kolejne piątkowe  interwencje o podobnym charakterze miały miejsce na terenie Jasnego Pola oraz Orpiszewa w gminie Krotoszyn. W działaniach gaśniczych uczestniczyły  zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotnicze straże pożarne z Biadek i Orpiszewa.

W sobotę do godzin południowych strażacy zmagali się z pożarem płodów rolnych w m. Nowa Obra gdzie pożarem objęte było zboże na pniu. Dzięki szybkiej interwencji miejscowych rolników oraz dyspozycji zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego, Czarnego Sadu i Wałkowa straty pożarowe udało się zminimalizować. Po godzinie 12 na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejny pożar. Tym razem interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej dotyczyła pożaru kombajnu w miejscowości Dzierżanów gm. Krotoszyn. W tym przypadku również przytomna interwencja operatora maszyny pozwoliła ograniczyć straty w mieniu. Napaleniu uległa jedynie komora silnika a pozostała część sprzętu o dużej wartości została uratowana. W schładzanie rozgrzanych elementów maszyny zaangażowano Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w Krotoszynie oraz OSP Kuklinów i OSP Benice.

Kolejne dwie interwencje w sobotnie popołudnie miały miejsce na terenie gminy Koźmin Wielkopolski. Kolejno w Starej Obrze i Białym Dworze płonęły uprawy rolne oraz prasa rolnicza. W obu przypadkach rozprzestrzeniający ogień stanowił zagrożenie dla obiektów budowlanych. Szczególnie zdarzenie w Białym Dworze wymagało  dysponowania dużej ilości sił i środków, gdyż oprócz zabudowań ogień zagrażał powierzchni zalesionej.  W działania gaśnicze we wspomnianych lokalizacjach zaangażowano jednostki z powiatu ościennego.   

Ostatnia  sobotnia interwencja jednostek ochrony przeciwpożarowej związana z okresem żniw dotyczyła pożaru ścierniska w miejscowości Grębów (gm. Rozdrażew).. Nieco ponad godzinna akcja, w której uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz ochotniczych straży pożarnych z Rozdrażewa i Koźmina Wielkopolskiego doprowadziła do całkowitej likwidacji zagrożenia.  

Opisane interwencje o podobnym przebiegu ukazały jak duże znaczenie ma właściwe zabezpieczenie prac polowych. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru. Podczas weekendowych pożarów to właśnie szybka interwencja właścicieli, operatorów bądź okolicznych rolników, jeszcze w trakcie dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałą część upraw. Wspólnie z jednostkami ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego udało się zminimalizować straty poniesione przez gospodarzy. To jednak dopiero początek żniw i okres prac polowych rozkręca się na dobre. Statystykom nie sprzyja pogoda i prognozowane okresy wysokich temperatur bez znaczących opadów, połączone ze  spadkiem wilgotności.

Celem zobrazowania skali zjawiska tylko tego weekendu, który jeszcze się nie skończył w działania gaśnicze związane ze zbiorami płodów rolnych zaangażowano łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 143 ratowników. Szacunkowe straty poniesione przez rolników sięgają tysięcy złotych.

Z tego miejsca, my strażacy po raz kolejny apelujemy o rozwagę!

Przede wszystkim należy pamiętać, że maszyny i urządzenia pracujące po kilkanaście godzin dziennie wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych.  Kolejny aspekt to wyposażenie tych maszyn w sprawny  podręczny sprzęt gaśniczy do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych. Często szybka reakcja operatora przy użyciu gaśnicy ratuje mienie warte setki tysięcy.

Jak widzimy ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywa również sprzęt rolniczy w postaci ciągników z maszyną do oborywania miejsca pożaru czy też beczkowozów z wodą. W tego rodzaju  zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Przez Polskę aktualnie przechodzi fala upałów, odnotowujemy wysokie temperatury, wilgotność spada. Szczególnej rozwagi w tym okresie wymaga używanie ognia otwartego. Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie na terenach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych co najmniej 10 m. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie.

 

Opracowanie: mł. kpt. Mateusz Dymarski

Zdjęcia:  Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}