W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO W STAREJ OBRZE

13.12.2020

W niedzielę 13 grudnia 2020 roku o godzinie 09:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w miejscowości Stara Obra (gm. Koźmin Wielkopolski). Niestety pomimo sprawnej akcji gaśniczej straty pożarowe w jednokondygnacyjnym obiekcie mieszkalnym były tak duże, że mężczyzna użytkujący budynek musiał tymczasowo skorzystać z lokalu zastępczego.

Pożar budynku mieszkalnego w Starej Obrze

Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych z Koźmina Wielkopolskiego, Wałkowa oraz Goliny (pow. jarociński)

Po dojeździe pierwszego zastępu Kierujący Działaniami Ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że wewnątrz jednokondygnacyjnego budynku z nieużytkowym poddaszem panuje bardzo duże zadymienie. Dym wydobywał się otworami okiennymi oraz drzwiami wejściowymi. Na szczęście jedyny użytkownik obiektu opuścił pomieszczenia mieszkalne przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

Strażacy po zabezpieczeniu terenu działań przystąpili do natychmiastowej akcji gaśniczej, podając prądy wody przez otwory okienne w natarciu na palące się wyposażenie mieszkania. Po dojeździe kolejnych zastępów stopniowo zwiększano intensywność podawania środka gaśniczego, doprowadzając do ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia i stłumienia pożaru. Po uzyskaniu możliwości bezpiecznego  wprowadzenia ratowników do wnętrza  obiektu pomieszczenia mieszkalne przeszukano pod kątem potencjalnych osób poszkodowanych bądź zagrożonych oraz dogaszono ogniska pożaru zlokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej. W trakcie sprawdzania obiektu z wykorzystaniem urządzeń pomiarowych wyznaczona rota zlokalizowała butlę gazową, którą wyniesiono na zewnątrz obiektu i schłodzono wodą.  Po zakończonej rewizji mieszkania nadpalone elementy wyposażenia zostały usunięte na zewnątrz i dogaszone. Z uwagi na łatwopalną konstrukcję stropu budynku wykonanego z trzciny celem całkowitej eliminacji zagrożenia pożarowego dokonano częściowej rozbiórki elewacji wewnętrznej, uwidaczniając drewniane elementy konstrukcyjne. W trakcie prowadzonych działań mężczyzna zamieszkujący budynek zgłosił złe samopoczucie, dlatego osobie poszkodowanej udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przebywający chwilowo w zadymieniu lokator został przebadany przed Zespół Ratownictwa Medycznego lecz nie wyraził zgody na hospitalizację w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Po oddymieniu i przewietrzeniu obiektu oraz zakończeniu prac rozbiórkowych budynek sprawdzono dokładnie urządzeniami pomiarowymi pod kątem gazów niebezpiecznych w atmosferze oraz miejsc o podwyższonej temperaturze.  Z uwagi na zerowe wskazania urządzeń pomiarowych działania ratowniczo - gaśnicze zakończono po upływie 02 godzin i 21 minut. Mężczyzna, który stracił mienie w pożarze, został zabezpieczony przez przedstawicieli Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego i znalazł tymczasowe schronienie u sąsiadów.

 

Opracowanie: st. asp. Mateusz Dymarski

Zdjęcia: mł. ogn. Szymon Kujawa

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}