W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar prasy rolniczej

W dniu 25 lipca o godzinie 12:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze ciągnika rolniczego w miejscowości Mokronos.

Zdjęcie ukazuje pojazdy pożarnicze na tle spalonej prasy rolniczej

Podczas rozpoznania ustalono, że pali się prasa rolnicza. Operator maszyny w celu zminimalizowania strat  odczepił ciągnik od prasy, aby ograniczyć rozprzestrzenienie się ognia .

Po przybyciu pierwszych zastępów zabezpieczono teren działań. Strażacy podali jeden prąd gaśniczy wody w natarciu na palącą się prasę rolniczą. W tym samym czasie druga jednostka biorąca udział w zdarzeniu  udała się do tlącego balota słomy na pobliskim ściernisku. Przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego, rozgarnięto sprasowaną słomę i dogaszono ją jednym prądem wody. Podczas działań gaśniczych, Kierujący Działaniem Ratowniczym  ustalił, że podczas próby gaszenia pożaru, jedna osoba doznała oparzeń I oraz II°  głowy, oraz kończyn górnych. Poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej polegającej na założeniu hydrożeli, opatrunków osłaniających, podaniu 100% tlenu oraz wsparciu psychicznym. Po ugaszeniu pożaru pogorzelisko oraz prasę rolniczą sprawdzono kamerą termowizyjną nie stwierdzając zagrożenia .  Po przybyciu na miejsce zdarzenia  Zespołu Ratownictwa Medycznego  decyzją ratowników medycznych podjęto decyzję o konieczności dalszej hospitalizacji w szpitalu poparzonego mężczyzny.

W likwidację zagrożenia zaangażowane były trzy zastępy w tym dwa z OSP Czarny Sad, Borzęciczki oraz jeden z  Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krotoszynie. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej trwały łącznie 1 godzinę i 55 minut.

 

Na polu pojawiły się kombajny i prasy. I choć są to maszyny, które na polach możemy zobaczyć tylko sezonowo w okresie letnim to, jeśli już pracują to na „pełnych obrotach”. W gorących letnich warunkach nawet niewielka iskra może doprowadzić do zapalenia się maszyny czy płodów rolnych. Nie da się wyeliminować wszystkich czynników, które mogą doprowadzić do powstania pożaru podczas żniw, ale większości przyczyn da się zapobiec. Niezbędnym elementem wyposażenia kombajnu są gaśnice. Proszkowa, która pomoże nam w pożarze silnika oraz instalacji elektrycznej, oraz pianową do pozostałych podzespołów.

Nie wszystkie pożary podczas zbiorów w okresie żniw kończą się tylko stratami materialnymi. Jak pokazuje sytuacja z wczorajszego pożaru, w tego typu zdarzeniach uszczerbku na zdrowiu doznać mogą również użytkownicy maszyn rolniczych. Stąd ponawiamy apel o ostrożność podczas prac polowych!

Tekst: mł. asp. Bartosz Górka

Zdjęcia: JRG Krotoszyn

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}