W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski dzień przywracania czynności serca - przypomnijmy najważniejsze zasady

16.10.2021

Dzień RKO

16 października to europejski dzień przywracania czynności serca.

Czy wiesz, że w Europie na nagłe zatrzymanie krążenia umiera około 400 000 osób rocznie? Około 350 000 przypadków to sytuacje mające miejsce poza szpitalem.

Czy wiesz, że już po 4 minutach od zatrzymania krążenia, na skutek niedotlenienia, dochodzi w naszym organizmie do zmian NIEODWRACALNYCH?

Czy wiesz, że wszystko zależy od CIEBIE? W TWOICH rękach może znaleźć się zdrowie i życie osoby poszkodowanej.

Przypomnijmy kilka podstawowych zasad.

Widzisz kogoś kto potrzebuje Twojej pomocy? Nie lekceważ sytuacji! Nikt nie zrobi tego lepiej od Ciebie! Zachowaj spokój i zacznij pomagać.

Krok 1. Zacznij od sprawdzenia Twojego bezpieczeństwa.

Krok 1

Krok 2. Jeśli jest bezpiecznie, podejdź do osoby poszkodowanej i sprawdź czy jest przytomna. Złap za barki delikatnie potrząśnij i zapytaj czy Cię słyszy i czy potrzebuje pomocy.

Krok 2

Krok 3. Jeśli osoba nie reaguje = jest nie przytomna. Wyznacz jedną osobę i przekaż by zachowała spokój, zadzwoniła na 112 i przekazała dokładny adres, poinformowała, że jest osoba nieprzytomna, określiła czy jest to osoba dorosła czy dziecko lub podała okoliczności zdarzenia i nie rozłączała się.

Krok 3

Krok 4. Kolejny ważny krok to udrożnienie dróg oddechowych. Złap za czoło oraz za brodę osobę poszkodowaną i odchyl jej głowę do tyłu.

Krok 5. Teraz sprawdź jej oddech. Pochyl swój policzek i ucho do jej ust i nosa i patrz na klatkę piersiową. Na badanie oddechu poświęć 10 sekund. Przez ten czas staraj się poczuć oddech, usłyszeć go lub zobaczyć ruchy klatki piersiowej. Jeżeli przez ten czas nie widzisz, nie słyszysz, nie czujesz oddechu lub jest on nieprawidłowy (pojedyncze westchnienia lub próby łapania powietrza) to masz do czynienia z nagłym zatrzymaniem krążenia. Osobie, która dzwoni na 112 przekaż by poinformowała że doszło do zatrzymania krążenia. Jeśli jesteś w miejscu gdzie może być automatyczny defibrylator zewnętrzny AED natychmiast wyznacz osobę i każ by go przyniosła.

Krok 4 i 5

Krok 6. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Na środku klatki piersiowej (dolna część mostka) ułóż splecione dłonie i zacznij energicznie uciskać klatkę piersiową. Wykonaj 30 uciśnięć na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej w tempie około 100-120 uciśnięć na minutę. Pozwól by po każdym uciśnięciu klatka piersiowa wracała do swojego naturalnego położenia.

Krok 6

Krok 7. Po 30 uciśnięciach znowu udrożnij drogi oddechowe osoby poszkodowanej i wykonaj 2 oddechy ratownicze. Każdy wykonaj powoli przez 1 sekundę, po między nimi sekunda przerwy.

Krok 7

Krok 8. Jeśli jest w okolicy AED jak najszybciej każ go przynieść i jak najszybciej uruchom i naklej jego elektrody (naklejki) na odsłoniętą klatkę piersiową, zgodnie ze wskazaniami na naklejkach. Dalej wykonuj wszystkie polecenia AED, który od teraz jest Twoim przewodnikiem. Defibrylator AED to urządzenie w 100% bezpieczne dla Ciebie i dla osoby poszkodowanej.

AED 1

AED 2

Resuscytację krążeniowo-oddechową kontynuuj do czasu przyjazdu służb ratowniczych, do powrotu czynności życiowych (zobaczysz jasną ich oznakę – np. otwieranie oczu, poruszanie się) lub do utraty sił. By z sił nie opaść, a przy tym utrzymywać najwyższą jakość RKO zmieniaj się z osoba, którą masz do pomocy co 5 cykli resuscytacji (30:2 = jeden cykl).

Jeśli nie potrafisz robić oddechów ratowniczych, z przyczyn higienicznych bądź bezpieczeństwa nie możesz ich robić, w tej sytuacji RKO wykonaj w formie wyłącznego uciskania klatki piersiowej. Wówczas nie rób przerwy w jej uciskaniu. Jeśli masz kogoś  do pomocy to poproś by trzymał odchyloną głowę osoby poszkodowanej. Jeśli jesteś sam, wezwij pomoc i nieprzerwanie (maksymalna przerwa do 10 sekund) uciskaj klatkę piersiową osoby poszkodowanej.

Krok 8

To dziecinnie proste!

Pamiętaj! To Ty jesteś najważniejszym ogniwem w łańcuchu przeżycia osoby, która właśnie potrzebuje pomocy.

Dziś tylko przypominamy najważniejsze zasady. Pamiętaj by zadbać o swoja wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. To one sprawią, że będziesz pewny(a) siebie i nie zawahasz się w sytuacji zagrożenia.

Poniżej filmy z Europejskiego dnia przywracania akcji serca, które odbywały sie w Kwidzynie w poprzednich latach.

Opracowanie: Krzysztof Skoczek

Wideo

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
16.10.2021 09:32 Krzysztof Skoczek
Wytwarzający/ Odpowiadający:
K.Skoczek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Europejski dzień przywracania czynności serca - przypomnijmy najważniejsze zasady 3.0 31.01.2022 10:13 Krzysztof Skoczek
Europejski dzień przywracania czynności serca - przypomnijmy najważniejsze zasady 2.0 10.11.2021 15:47 Krzysztof Skoczek
Europejski dzień przywracania czynności serca - przypomnijmy najważniejsze zasady 1.0 16.10.2021 09:32 Krzysztof Skoczek

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}