W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piknik Rodzinny Województwa Łódzkiego – „Czad i Ogień. Obudź Czujność”

17.09.2021

Zdjęcie przedstawia laureatów losowania czujek dymu i tlenku węgla. Obok widoczny zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej oraz kapitan Tomasz Mendak, którzy wręczali nagrody.

W dniu 17 września br. podczas plenerowego pikniku rodzinnego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego na stadionie sportowym
w Widawie, Komenda Powiatowa PSP w Łasku zorganizowała etap powiatowy kampanii edukacyjno – informacyjnej „Czad i Ogień. Obudź czujność”. W ramach etapu powiatowego zorganizowano m.in. pożarniczy tor przeszkód dla najmłodszych, pokazy udzielania pierwszej pomocy, stoisko edukacyjno – informacyjne w zakresie szeroko pojętej profilaktyki bezpieczeństwa pożarowego, bezpiecznych zachowań
w okresie zimowym a przede wszystkim jakie zagrożenie powoduje tlenek węgla potocznie nazywany czadem oraz jak zabezpieczyć swój dom i bliskich poprzez instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Podczas pikniku rozlosowano 20 takich czujników.

W trakcie pikniku strażacy z tut. Komendy zorganizowali dodatkowo nietypowy pokaz z wykorzystaniem symulatora pożarowego z rozgrzanym olejem, który miał na celu uświadomienie uczestnikom z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać podczas próby gaszenia palącego się tłuszczu. Podgrzewany tłuszcz na symulatorze  zaczął się gotować a następnie po przekroczeniu temperatury zapłonu palić, do palącego się oleju podszedł strażak, który zalał go wodą. Efekt przypominał eksplozję. W górę buchnął ogromny słup ognia.

Podczas smażenia potraw może dojść do zapalenia się tłuszczu na patelni. Wiele osób w pierwszym odruchu gasi ją wodą. I potem gorzko tego żałują. Nigdy nie należy tego robić. Woda dostaje się pod tłuszcz, gdzie błyskawicznie rozgrzewa się i zamienia w parę wodną, która wyrzuca palący się tłuszcz. To powoduje efekt eksplozji. Ogień może nas dotkliwie poparzyć. Może tez dojść do rozprzestrzenienia pożaru na palne elementy wyposażenia i wystroju naszej kuchni. Z tych samych względów wodą nie należy gasić substancji ropopochodnych np. benzyny. Liczymy, że uczestnicy pokazu będą o tym pamiętać - mówi mł. bryg. Łukasz Bośka, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej z Łasku.

    Jak zatem możemy ugasić ogień na patelni? Bardzo prosto.

      Należy przede wszystkim odciąć dopływ gazu do kuchenki, a następnie stłumić ogień nakrywając patelnię wilgotnym ręcznikiem, czy szmatką. Odetniemy w ten sposób dopływ powietrza i ogień sam zgaśnie. Można również użyć gaśnicy typu F, jeśli taką posiadamy. Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się mobilny symulator zagrożeń pożarowych – miniatura domku jednorodzinnego dająca możliwość dynamicznej prezentacji zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce w domu jednorodzinnym. Sterowane efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają grozę sytuacji, pobudzając wyobraźnię widzów.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}