Pożar obory i zadymienie w piwnicy
11.12.2020
11 grudnia br. o godzinie 16:34 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmiński otrzymał zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Ignalin. Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy z lidzbarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Runowa i Mingajn.
Strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar budynku murowanego krytego dachówką. Ogień strawił poszycie dachowe pozostawiając jedynie elementy konstrukcyjne. Wewnątrz budynku panowało duże zadymienie, które w znacznym stopniu ograniczało widoczność. Kierujący Działaniami Ratowniczymi uzyskał informację, że wewnątrz znajdowały się kurczaki o nieokreślonej liczbie.
Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu zasilania w palącym się obiekcie oraz budynku mieszkalnym, działania głównie skupione były na obronie domu, który zagrożony był bezpośrednio. Znajdował się w odległości około 15m od miejsca pożaru. Po dokonaniu rozpoznania wodnego jako punkt czerpania wody wyznaczono pobliski staw znajdujący się około 100m od zabudowań gospodarczych. Ostatecznie podano jeden prąd wody w obronie oraz 4 prądy wody w natarciu na miejsce pożaru.
Druga faza działań polegała na ugaszeniu zarzewi ognia, wykonaniu prac rozbiórkowych oraz przelania pogorzeliska. Na tym etapie działań KDR wykorzystał z ciągnik z turem, którego właścicielem był miejscowy gospodarz oraz koparkę, którą dysponuje urząd gminy Lidzbark Warmiński. Spaleniu uległo m.in. przyczepka samochodowa, motocykl i prasa zwijająca.
W trakcie prowadzonych działań związanych z dogaszaniem pożaru w Ignalinie, po godzinie 20:00 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał kolejne zgłoszenie o zadymieniu piwnicy w Lidzbarku Warmińskim przy ulicy Gdańskiej. Na miejsce prze dysponował trzy zastępy z Ignalina oraz zadysponował zastęp OSP Rogóż.
Po przybyciu na miejsce zastępów Straży Pożarnej, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że pali się drewno składowane obok pieca CO. Wewnątrz panowało silne zadymienie. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem podmiotu ratowniczego.
Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu w piecu, ugaszeniu palącego się materiału i wyniesieniu go na zewnątrz, przewietrzeniu mieszkania oraz sprawdzeniu czy występuje dodatkowe zagrożenie związane z obecnością tlenku węgla w atmosferze.
Opracowanie: mł.kpt.Damian Stankiewicz
Zdjecia: Archiwum PSP