„Czad i ogień. Obudź czujność”
Jednym z głównych powodów zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych np. z powodu ich nieszczelności, braku konserwacji lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi.
Co roku przed sezonem grzewczym Państwowa Straż Pożarna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypominają, że obowiązujące przepisy ustawy Prawo budowlane nakładają na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek regularnych (co najmniej raz w roku) kontroli okresowych, polegających na sprawdzeniu stanu technicznego, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) – art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. C ustawy.
W trakcie minionych ośmiu sezonów grzewczych, w całej Polsce odnotowano ponad 33 tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla (dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej). W zdarzeniach ponad 18 tysięcy osób zostało poszkodowanych, w tym 609
ze skutkiem śmiertelnym.
Dane, jednoznacznie wskazują na wagę właściwego przestrzegania obowiązujących przepisów ustawy Prawo budowlane. Mając nadzieję na poprawę dotychczasowej sytuacji warto zwrócić uwagę na kampanię prewencyjną Czad i ogień – obudź czujność, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
Szerokie informacje dotyczące kampanii znajdują się m.in. na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Opracowanie: KG PSP.
Materiały
Wpływ stężenia tlenku węgla (czadu) w powietrzu na organizm człowieka wg CIOP-BITWplyw_stezenia_tlenku_wegla_(czadu)_w_powietrzu_na_organizm_czlowieka_wg_CIOP-BIT.jpg 0.16MB Tlenek węgla
Tlenek_wegla.pdf 0.07MB Czad zabija - ulotka
ulotka.pdf 0.34MB Nie dla czadu - prezentacja
nie-dla-czadu_2012-prezentacja.pdf 1.47MB Tlenek węgla - wiadomości ogólne
tlenek-wegla-wiadom.pdf 0.16MB