KONTROLE PRZEWODÓW KOMINOWYCH! KOMINIARZ CZY STRAŻAK? WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE!
31.10.2023
W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym strażacy apelują o sprawdzenie stanu technicznego kotłowni, w tym również przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru. W miarę upływu czasu może dojść do jej zapłonu, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie. Regularne usuwanie sadzy jest zatem kluczowe, aby minimalizować ryzyko pożaru i utrzymanie sprawności instalacji grzewczej. Zaprośmy do swojego domu czy mieszkania kominiarza celem sprawdzenia ciągów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych.
Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach:
- Od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące,
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy,
- w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych
Niezależnie od powyższego co najmniej raz w roku należy poddać okresowej kontroli stan techniczny przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przez uprawnionego kominiarza.
Co zrobić, gdy zapala się sadza w kominie ?
Gdy zapali się sadza w kominie należy niezwłocznie wezwać Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Należy wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Kategorycznie zabronione jest wlewanie do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
Zalecamy ponadto zakup czujek tlenku węgla, które są jedynym narzędziem skutecznie informującym nas samych i wszystkich lokatorów domu czy mieszkania o ewentualnym wystąpieniu tlenku węgla – silnie trującego gazu, który mocno wpływa na nasz organizm. Pragnę przypomnieć, że tlenek węgla, czyli popularnie nazywany „czad” jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, w związku z czym jest on nie identyfikowalny przez ludzkie zmysły. Stąd niezbędne jest stosowanie specjalnych urządzeń wykrywczych, które na czas zaalarmują o występującym zagrożeniu. Jeśli już posiadamy takie urządzenie, warto sprawdzić poziom naładowania baterii.
Opracował. asp. Walczak Andrzej – Zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej PSP w Limanowej
Zdjęcia, plakaty: KG PSP, KW PSP