Przejazdy kolejowe PKP
Każdego roku na skrzyżowaniach kolejowo- drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. W związku z potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w czerwcu 2018 roku oznakowały 14 001 zarządzanych przez siebie przejazdów kolejowo-drogowych odblaskowymi naklejkami #ŻółtaNaklejkaPLK.
Żółta naklejka zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, oraz numery telefonów alarmowych, pod które należy zgłaszać uszkodzenie i awarie infrastruktury kolejowej, bądź sytuacje alarmowe zagrażające zdrowiu i życiu.
Naklejka umieszczona jest na elementach infrastruktury i oznakowania przejazdów i zawiera niezbędne informacje:
- numer linii i kilometr linii – tworzące 9-cyfrowy numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo- drogowego - podając te cyfry operatorowi numerów alarmowych umożliwisz mu precyzyjnie określenie miejsca zdarzenia,
- numer alarmowy 112 – na który należy zgłaszać sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu (np. awaria i zatrzymanie pojazdu na torach kolejowych),
- numer telefonu do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – służby technicznej dbającej np. o prawidłowe działanie rogatek.
GDZIE ZNALEŹĆ NAKLEJKI?
- na przejazdach kolejowo- drogowych z rogatkami naklejki umiejscowione są po wewnętrznej stronie rogatek, na ściance obudowy napędu,
- na przejazdach kolejowo- drogowych bez rogatek na tylnej powierzchni znaku tzw. krzyża św. Andrzeja.
JAK ZGŁASZAĆ ZDARZENIE MAJĄCE MIEJSCE NA OBSZARZE KOLEJOWYM?
Zgłaszając na numer alarmowy 112 wypadek lub zagrożenie na obszarze kolejowym, należy podać operatorowi numerów alarmowych ciąg 9 cyfr umieszczonych na naklejce. Operator wpisując je do systemu teleinformatycznego szybko i precyzyjnie określi lokalizację danego przejazdu i będzie mógł powiadomić wszystkie niezbędne dla danego zdarzenia służby ratunkowe (Policję, Państwowe Ratownictwo Medyczne czy Państwową Straż Pożarną), a także właściwą terytorialnie Ekspozyturę Kolejową (odpowiadającą m. in. za wstrzymanie ruchu na danej linii kolejowej).
Podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i wykonuj polecenia operatora numerów alarmowych. Nie rozłączaj się, dopóki operator wyraźnie Cię o tym nie poinformuje.
Po zakończonej rozmowie nigdzie nie dzwoń. Takie zachowanie utrudni służbom kontakt z Tobą, w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji.
CO ZGŁASZAĆ NA NUMER ALARMOWY 112?
- wypadek,
- unieruchomiony pojazd na torach kolejowych,
- przeszkodę na torach,
- wszystkie zgłoszenia skutkujące wstrzymaniem ruchu kolejowego,
- pozostawiony bagaż,
- zagrożenie terrorystyczne,
- pożar na terenie kolejowym,
- uszkodzenie sieci trakcyjnej.
- Co zgłaszać na numer awaryjny (do dyspozytury kolejowej)?
- uszkodzenie, wyłamanie rogatek,
- uszkodzenie oznakowania przejazdu,
- ograniczoną widoczność na przejeździe kolejowym,
- akty przemocy na terenach kolejowych i w pociągach,
- nieoświetlony peron lub przejazd,
- akty wandalizmu na terenie kolejowym.
- NIE KAŻDE ZDARZENIE NA SKRZYŻOWANIU KOLEJOWO- DROGOWYM POWINNO BYĆ ZGŁOSZONE NA NUMER ALARMOWY 112.
PAMIĘTAJ!:
Elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy.
Wjeżdżając na przejazd kolejowy zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu.
Dojeżdżając do przejazdu kolejowego sprawdź czy nie zbliża się pociąg.
Dopóki działa sygnalizacja świetlna nie wjeżdżaj na przejazd kolejowo-drogowy.
W razie sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu niezwłocznie dzwoń na numer alarmowy 112.
Podaj operatorowi numerów alarmowych indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr oraz inne niezbędne dane, o które zapyta Cię operator.