Pożar balotów Aleksandrów gmina Rzeczniów
17.09.2023
W dniu 17.09. 2023 roku około godziny 17 do SKKP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze bel słomy. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar słomy w belach (około 70 sztuk) złożonych w stertę w bezpośrednim sąsiedztwie lasu liściastego. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań i podaniu dwóch prądów wody w natarciu oraz jednego w obronie. Po ugaszeniu słomy obrzeże pożaru obficie zlano wodą. W działaniach brały udział zastępy:
1x JRG Lipsko
2x OSP KSRG Rzeczniów
1x OSP Grabowiec
1x OSP Płósy
1x OSP Rzechów.
Opracowanie: mł. asp. Paweł Bzikot
Zdjęcia: mł. bryg Jakub Jóźwik
Składowanie słomy i siana w stertach, stogach i brogach informujemy, że zgodnie z art. 42 ust. 1, ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, należy spełnić następujące kryteria:
Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie może przekroczyć powierzchni 1000 m² lub kubatury 5000 m³. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
- od budynków z materiałów:
a) palnych – 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m,
- od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m,
- od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m,
- od urządzeń i od przewodów linii wysokiego napięcia – 30 m,
- od lasów i terenów zalesionych – 100 m,
- między stertami, stogami i brogami stanowiącymi oddzielne strefy pożarowe – 30 m,
Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 metrów, w odległości 3 metrów od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
Warto również wyposażyć miejsca wykonywania prac polowych w gaśnicę, pamiętać o ustawianiu silników spalinowych na niepalnym podłożu, w odległości co najmniej 10 metrów od materiałów palnych oraz zabezpieczeniu urządzeń wydechowych przed wylotem iskier. Zwróćmy uwagę, by materiały łatwopalne przechowywać w pojemnikach do tego przeznaczonych, w odległości co najmniej 10 metrów od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalanie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Przypominamy również, że wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione!!!
Opracowanie: asp. Przemysław Iwan