W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar w budynku jednorodzinnym

24.01.2022

W dniu 24 stycznia br. około godziny 15:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze w kondygnacji podziemnej w domu jednorodzinnym w miejscowości Ciepielów Stary.

Pożar w kondygnacji podziemnej w mieszkaniu jednorodzinnym

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono pożar pomieszczenia kotłowni w piwnicy budynku mieszkalnego. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem jednostek ochrony ppoż.. Działania Straży Pożarnej polegały min. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru który objął pomieszczenie kotłowni, oddymieniu budynku oraz sprawdzeniu pod kątem obecności gazów niebezpiecznych.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Lipsko oraz OSP Ciepielów

 

Przypominamy że, do podstawowych zasad bezpieczeństwa należą okresowe kontrole, polegające na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji.

W przypadku instalacji elektrycznej przeglądy powinny być wykonywane co najmniej raz na pięć lat.

Przypominamy, że niezbędne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. W przypadku palenisk na paliwa stałe, np. pieców na węgiel lub drewno – co najmniej raz na trzy miesiące; w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym, np. w piecach gazowych lub olejowych – co najmniej raz na sześć miesięcy.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach powinno odbywać się natomiast co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rekomendujemy stosowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 300 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

Materiały

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021-2022
{"register":{"columns":[]}}