Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
03.05.2022
Delegacja strażaków PSP i OSP na zaproszenie Starosty i Przewodniczącego Rady Powiatu Lipskiego uczestniczyła w dniu 3 maja o godz 10 30 w akademii z okazji święta państwowego, która odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. W 30 rocznicę uroczystości rejonowej na której został poświęcony i wręczony sztandar dla Zarządu Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Lipsku (3 maja 1992 r.)., sztandar został wyróżniony odznaka honorową za zasługi dla ZOW ZOSP RP w Warszawie, a wyróżniających się i zasłużonych strażaków udekorowano odznaczeniami. Z okazji upamiętnienia 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku w Kościele p.w. Św. Trójcy w Lipsku została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie delegacje pocztów sztandarowych przeszły na cmentarzu parafialnym w Lipsku. Na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim zostały zapalone znicze oraz złożone okolicznościowe wiązanki kwiatów.
Uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich zgromadzonych przez Stanisława Kostkę Potockiego, uczestnika obrad Sejmu Czteroletniego. W latach 70. XIX wieku na mocy umów rodzinnych archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.
Źródło: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/konstytucja-3-maja-1791/