Śmiertelne potrącenie pieszego
21.09.2022
20 sierpnia ok godz. 19:20 na drodze powiatowej w miejscowości Przedmieście Bliższe, gm. Solec nad Wisłą, doszło do potrącenia pieszego. Kierowca nie zatrzymał się, by udzielić pomocy mężczyźnie i odjechał z miejsca zdarzenia. W wyniku tego zdarzenia 57-letni pieszy zmarł.
Przed przybyciem na m. zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej, przy poszkodowanym znajdował się Zespół Ratownictwa Medycznego, który z uwagi na obrażenia głowy i brak funkcji życiowych poszkodowanego kończył działania ratownicze.
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym, oświetleniu terenu działań ratowniczych oraz uprzątnięciu pozostałości powypadkowych. Do działań ratowniczych zadysponowane zostały zastępy z JRG w Lipsku oraz OSP z Przedmieścia Bliższego oraz Solca nad Wisłą.
Jeżeli zauważysz osobę znajdującą się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jesteś świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności masz obowiązek niezwłocznego i skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu, dzwoniąc pod numery 999 lub 112.
Kiedy można zgłosić wypadek drogowy i oddalić się z miejsca zdarzenia przed przyjazdem karetki.
Wystarczy zgłosić wypadek drogowy odpowiednim służbom ratunkowym, bez konieczności zatrzymania się i udzielenia pomocy w przypadku, gdy:
- okoliczności wypadku nie wskazują, że ofiara poniosła co najmniej średni uszczerbek na zdrowiu,
- widać zbliżające się pojazdy służb ratowniczych,
- okoliczności zdarzenia wskazują, że udzielając pomocy ofierze sami moglibyśmy ucierpieć,
- ofierze jest już udzielana fachowa pomoc przez wyspecjalizowane służby ratownicze.
We wszystkich pozostałych przypadkach zatrzymanie się na miejscu wypadku, mimo iż zgłosiliśmy zdarzenie odpowiednim służbom ratowniczym, jest obowiązkiem przewidzianym przepisami prawa, zaś brak zatrzymania się na miejscu zdarzenia powoduje, że narażamy się na odpowiedzialność karną za przestępstwo nieudzielenia pomocy z art. 162 § 1 k.k., które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.
Należy podkreślić, iż samo zatrzymanie się na miejscu wypadku nie jest wystarczające, gdyż należy podjąć działania ratunkowe, zmierzające do uchylenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ofiary wypadku.
Opracowanie: asp. Przemysław Iwan