W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości religijno - patriotyczne Dąbrowa

12.09.2021

Uroczystości Dąbrowa

82 rocznica Mordu Jeńców Wojennych

- żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca i innych jednostek wojskowych

 

W dniu 9 i 12 września 2021r.  strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Lipsku oraz OSP z terenu powiatu lipskiego, gminy Ciepielów wzięli udział w uroczystości 82 rocznicy Mordu Jeńców Wojennych – żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lubińca i innych jednostek wojskowych  w Dąbrowie k. Ciepielowa. We wrzeniu 1939 roku na terenie gminy Ciepielów, w miejscowości Dąbrowa rozegrał się jeden z pierwszych dramatów żołnierzy polskich podczas II wojny światowej. Polscy żołnierze 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca i innych jednostek wojskowych, zmęczeni nieustannym marszem i bojami, stanęli ostatni raz w lesie pod Dąbrową, do walki w obronie ojczyzny z siłami Wermachtu. Walczyli ofiarnie, ale gdy wyczerpała się amunicja musieli się poddać. Ponieśli śmierć poprzez rozstrzelanie. Była to jedna z największych udokumentowanych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Zbrodni pod Ciepielowem dokonał niemiecki 15 Pułk Piechoty (zmotoryzowany) pod dowództwem pułkownika Waltera Wessela z 29 Dywizji Piechoty, ofiarami byli polscy żołnierze z 74 Pułku Piechoty oraz innych jednostek wojskowych. Pod względem prawnym stanowił to złamanie międzynarodowego prawa wojennego jak i konwencji haskich. Ten mord upamiętniony został również na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: "CIEPIELÓW 9 IX 1939".

Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego oraz Apelu Pamięci przeprowadzonego przez młodzież  z klas mundurowych z Solca nad Wisłą oraz strzelców z Lipska. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta polowa odprawiona przez ks. kan. Stanisława Sławińskiego Proboszcza Parafii Podwyższonego Krzyża Świętego w Ciepielowie. Następnie został odczytany list od Dariusza Bąka Posła na Sejm RP. Kolejnym punktem uroczystości  było złożenie wieńców i kwiatów w miejscu męczeństwa żołnierzy oraz zapalenie zniczy, jako wyraz narodowej pamięci. Uwieńczeniem obchodów był pokaz Korpusu Artylerii Wojewody Podolskiego Marcina Kazanowskiego oraz koncert patriotyczny Duetu Smyczkowego
z Lublina.

W uroczystości udział wzięły: poczty sztandarowe z powiatu lipskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego z Radomia, służby mundurowe, strażacy, policjanci, leśnicy, mieszkańcy powiatu lipskiego, zaproszeni goście przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele "NSZZ Solidarność" ziemi radomskiej, szwadron jeźdźców z 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Ciepielowa pod dowództwem ppor. rez. Jacka Jamki, klub motocyklowy z Lipska, koło gospodyń wiejskich ze Świesielic oraz przedstawiciele wielu instytucji i organizacji społecznych z terenu powiatu lipskiego.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}