W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysty apel z okazji 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13.12.2022

Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całego Kraju, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Uroczysty apel z okazji 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W dniu 13 grudnia 2022 roku przy Komendzie Powiatowej PSP w Lipsku zorganizowano obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Obchody rozpoczęto Mszą Św. w lipskim kościele o godz. 6.00 w intencji ludzi skrzywdzonych, prześladowanych oraz tych którzy zginęli w okresie stanu wojennego. Następnie o godz.8.00 przed siedzibą Komendy Powiatowej PSP w Lipsku odbył się uroczysty apel przy pomniku strażackim i zaciągnięto wartę honorową.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez dowódcę JRG PSP w Lipsku mł. bryg. Pawła Niewczasa, st. bryg. Tomaszowi Krzyczkowskiemu Komendantowi Powiatowemu PSP w Lipsku. Obecni na apelu  wysłuchali i odśpiewali  Hymn Państwowy.

Kolejnym punktem uroczystości było przywitanie przez Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wspólnie z kadrą kierowniczą Komendy Powiatowej PSP w Lipsku oraz współorganizatorami przybyłych gości: Starostę Lipskiego Sławomira Śmieciucha, Przewodniczącego Rady Powiatu Lipskiego Józefa Sosnowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Marcina Lenarta, Sekretarza UMiG w Lipsku Artura Dygasa, Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku insp. Wojciecha Brandta, Przewodniczącego Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Wojciecha Dziółko,  dh. Tomasza Fijoła Sekretarza Gminy Chotcza i Prezesa Jednostki OSP, Harcmistrza Krzysztofa Furmanka – Zastępcę Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP jednocześnie Komendanta Hufca ZHP w Lipsku Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lipsku Marka Gierasińskiego, plut. ZS Weronikę Misiak Zastępcę Dowódcy Jednostki Strzeleckiej nr 1005 ZS ”Strzelec” OSW im. płk. D. Czachowskiego w Lipsku a także strażaków którzy zaciągnęli wartę honorową przy strażackim pomniku. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Lipsku w swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia poprzedzające wprowadzenie stanu wojennego odbywające się 41 lat temu z nocy z 24 na 25 listopada 1981 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie.

 

Protest w warszawskiej WOSP rozpoczął się 25 listopada 1981 r. 96% podchorążych i część pracowników przystąpiła do strajku okupacyjnego, sprzeciwiając się podporządkowaniu uczelni przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Przewodniczącym Komitetu Strajkowego był Zbigniew Szablewski.

Podchorążych poparły Region Mazowsze NSZZ „Solidarność” i Krajowa Sekcja Pożarnictwa, a do szkoły wysłano Straż Robotniczą m.in. z Huty Warszawa, FSO i Ursusa. 27 listopada strajkujący podjęli rozmowy z Komisją Międzyresortową (przedstawiciele ministerstw Spraw Wewnętrznych oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a także Komendy Głównej Straży Pożarnej), jednak następnego dnia, po 20 godz. negocjacji przedstawiciele władzy zerwali rozmowy.

Odpowiedzią na strajk było rozwiązanie szkoły oficerskiej decyzją Rady Ministrów z 30 listopada 1981. Sam strajk został zlikwidowany przez oddziały MSW. 2 grudnia oddziały ZOMO staranowały bramę uczelni, zaś zrzucona z helikoptera na dach uczelni grupa antyterrorystów wtargnęła do budynku. Studentów przewieziono autokarami na dworce PKP z poleceniem wyjazdu do domów. Zatrzymano cywili wspierających strajk (m.in. Seweryna Jaworskiego). Krystyna Kolasińska – członek „Solidarności” i Komitetu Strajkowego – została pobita i z obrażeniami przewieziona do szpitala.

Ponad 229 studentów kontynuowało strajk na Politechnice Warszawskiej aż do 6 grudnia. Niektórym z nich zablokowano później możliwość ukończenia studiów. WOSP przemianowano na Szkołę Główną Służby Pożarniczej i na początku lutego 1982 wznowiono zajęcia.

Następnie głos zabrał Starosta lipski Sławomir Śmieciuch, który podziękował zebranym za przybycie, pamięć i organizację apelu oraz przypomniał trudny okres lat 80-tych oraz represje, jakie spadły na społeczeństwo, a w szczególności na ludzi „Solidarności”.

Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku.

Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Czas Apokalipsy”.

Opracowanie,zdjęcia: asp. Przemysław Iwan

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}