W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXI Sztafeta z Ogniem Niepodległości z Ukrainy do Polski

07.11.2022

XXI Sztafeta z Ogniem Niepodległości z Ukrainy do Polski

W dniach 7-8.11.2022 r na terenie powiatu lipskiego przeprowadzona została XXI Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości. Co roku sztafeta przywozi Ogień Niepodległości na obchody Święta 11 listopada do Warszawy - na Grób Nieznanego Żołnierza. W tym roku jak miało to miejsce w latach ubiegłych w dniu 7 listopada w Lipsku odbyła się uroczystość przekazania Ognia Niepodległości tym samym rozpoczęła powiatowe obchody rocznicowe związane z Narodowym Świętem Niepodległości.

Pierwsza część miała miejsce w budynku Starostwa Powiatowego na sali konferencyjnej gdzie odbyło się odznaczenie zasłużonych medalami. Medale w imieniu Prezydenta wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - minister Andrzej Dera w asyście Starosty lipskiego - Sławomira Śmieciucha.

Po uhonorowaniu zaproszonych gości oraz po przedstawieniu krótkiej prezentacji multimedialnej przez przedstawiciela Wojskowego Centrum Rekrutacji w Radomiu - majora Artura Łęckiego nastąpiła zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji pod budynkiem Starostwa Powiatowego, którzy w asyście Orkiestry Dętej z Sienna pod batutą kapelmistrza Kamila Węgrzyniaka, wspólnie przemaszerowali do kościoła parafialnego pw. św. Trójcy w Lipsku na uroczystą mszę świętą z przekazaniem Ognia Niepodległości przedstawicielom władz powiatów, gmin, stowarzyszeń i instytucji.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy pomniku „Milenium” poświęconemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który znajduje się na placu kościelnym. 

Po przenocowaniu w Lipsku „Sztafeta” w dniu 8 listopada wyruszyła do Radomia w asyście policji i jednostek ochrony przeciwpożarowej, którzy zabezpieczali trasę Rowerowej Sztafety z Ogniem Niepodległości.

Kostiuchnówka to niewielka wioska na Polesiu Wołyńskim, która znana jest Polakom z ciężkich walk stoczonych w latach 1915 -1916 przez oddziały legionowe. Krajobraz tej ziemi niewiele się zmienił na przestrzeni minionych lat. Bohaterskie boje legionowe, ze słynną Kostiuchnówka na pierwszym miejscu, rozgrywały się na północnym Wołyniu, na tak zwanym Polesiu Wołyńskim, między Styrem a Stochodem. Bitwę pod Kostiuchnówką można uznać za najważniejszą ze wszystkich bitew stoczonych przez formacje legionowe na froncie I wojny światowej. Po raz pierwszy stanęły obok siebie do walki wszystkie trzy brygady Legionów. Żołnierz polski podjął czynną walkę o wolną Polskę. Oddziały legionowe dzielnie wspierały się w ogniu walki i wspólnie złożyły ofiarę krwi na ołtarzu Ojczyzny. W trzech kolejnych, dramatycznych bitwach pod Kostiuchnówką młodzi strzelcy-legioniści własnym życiem i krwią płacili za Niepodległość Ojczyzny. W trzech zgrupowanych na Wołyniu brygadach legionowych wielki procent stanowili młodzi chłopcy -strzelcy, drużyniacy i harcerze, którzy poszli w bój za ukochanym wodzem Józefem Piłsudskim.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości to inicjatywa podjęta przez zgierskich harcerzy w roku 2000. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie, młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z Krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Wtedy to zapadło postanowienie, by sztafetą rowerową przywozić Ogień Niepodległości na obchody Święta 11 Listopada do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza. Przez kolejne lata trwania sztafety, do zgierskich harcerzy dołączali harcerze, strzelcy i młodzież z innych miast polskich.

Na trasie przejazdu sztafety, uczniowie i władze samorządowe zaczęli odbierać od harcerzy Ogień, by zapłonął na uroczystościach w ich miastach. W 2008 roku, po raz pierwszy w sztafecie uczestniczyli ostrowieccy Strzelcy-Dariusz Kaszuba oraz Wojciech Lesiak, którzy po raz pierwszy przekazali Ogień Niepodległości ostrowieckim władzom samorządowym, a także strzelcom i strażakom z Lipska, Sienna, Tarłowa, Opatowa i Sandomierza. Następnie do udziału w sztafecie  „Ogień Niepodległości” dołączył powiat lipski a jego przedstawiciel bryg. Tomasz Krzyczkowski 4 krotnie wyjeżdżał na Ukrainę.

Opracowanie: asp Przemysław Iwan

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}