Czujka dymu uratowała życie
22.01.2025
W dniu 20 stycznia 2025 roku o godzinie 6.59 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lubaczowie wpłynęło zgłoszenie od mieszkanki Lubaczowa o tym, że obudził ją dźwięk zadziałania czujki dymu.
Obudzona dźwiękiem czujki kobieta stwierdziła zadymienie w mieszkaniu i powiadomiła służby i wyszła z budynku. Po przybyciu strażaków na miejsce okazało się, że wskutek składowania gorącego popiołu w plastikowym wiadrze doszło do zapalenia zgromadzonego drewna opałowego w kotłowni budynku mieszkalnego. Po ugaszeniu ognia w kotłowni, strażacy przewietrzyli mieszkanie oraz sprawdzili czy nie ma zagrożenia obecnością tlenku węgla w pomieszczeniach.
Dzięki zamontowaniu czujki dymu w mieszkaniu kobieta nie tylko uratowała swój dobytek, ale przede wszystkim życie.
Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych.
Domowe czujki dymu prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych ginie dziesiątki osób. 60-70% przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu.
Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku, co znacznie ogranicza straty.
Więcej informacji: Tutaj
Opracował: bryg. Wiktor Serafin
Zdjęcia: KG PSP Prewencja Społeczna