W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska inauguracja kampanii „Stop pożarom traw”

05.03.2025

Grafika informacyjna przedstawiająca pożar traw z hasłem „STOP POŻAROM TRAW”. Na zdjęciu widoczny jest teren objęty pożarem, płonąca sucha roślinność oraz strażacy prowadzący działania gaśnicze. W tle znajduje się wóz strażacki otoczony dymem i rozświetlony promieniami słońca. Kompozycja graficzna zawiera czerwone elementy i znak STOP, podkreślający przekaz kampanii przeciwko wypalaniu traw.

Kampania „STOP pożarom traw” – strażacy apelują o rozwagę!

5 marca 2025 roku na terenie kieleckiego rezerwatu przyrody „Wietrznia” odbyła się konferencja prasowa z udziałem nadbryg. Józefa Galicy – Zastępcy Komendanta Głównego PSP, oficjalnie inaugurująca ogólnopolską kampanię „STOP pożarom traw”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w walkę z nielegalnym wypalaniem traw.

Cel kampanii „STOP pożarom traw”

Kampania ma na celu edukację społeczeństwa oraz przeciwdziałanie wiosennemu wypalaniu traw, które stanowi poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Każdego roku w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy pożarów suchej roślinności na polach i nieużytkach. Niestety, według statystyk Państwowej Straży Pożarnej, ponad 90% tych zdarzeń to celowe podpalenia. Strażacy oraz inne służby nieustannie podejmują działania, aby ograniczyć ten niebezpieczny proceder.

W 2025 roku ogólnopolska kampania została zainaugurowana w województwie świętokrzyskim, które od lat znajduje się w czołówce regionów z największą liczbą pożarów traw. Już przed rozpoczęciem wiosny tamtejsi strażacy interweniowali 288 razy w związku z płonącą roślinnością.

Konferencja w Kielcach – wspólna walka z zagrożeniem

Konferencja prasowa w Kielcach była okazją do przedstawienia problemu wypalania traw z różnych perspektyw – służb ratowniczych, instytucji ochrony środowiska oraz administracji publicznej. W wydarzeniu, organizowanym przez Komendę Główną PSP oraz Komendę Wojewódzką PSP w Kielcach, udział wzięli m.in.:

  • nadbryg. Józef Galica – Zastępca Komendanta Głównego PSP,
  • Michał Skotnicki – Wicewojewoda Świętokrzyski,
  • st. bryg. Marcin Charuba – p.o. Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP,
  • insp. Tomasz Jarosz – Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach,
  • Roman Wróblewski – Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu,
  • Lech Buchholz – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Regionalny Konserwator Przyrody w Kielcach,
  • Michał Gadowski – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • dr Joanna Przybylska – Instytut Geografii i Nauk o Środowisku UJK w Kielcach,
  • Tomasz Porębski – Sekretarz Miasta Kielce,
  • bryg. Mariusz Góra – Komendant Miejski PSP w Kielcach.

Podczas wydarzenia zaprezentowano również nowoczesny sprzęt gaśniczy, w tym specjalistyczną przyczepkę do gaszenia traw i lasów, którą od ubiegłego roku posiadają kieleccy strażacy. Może być ona transportowana quadem i dostarcza na miejsce zdarzenia tłumice, zbiorniki wodne, motopompy, odcinki wężowe i inne narzędzia ułatwiające walkę z pożarami w trudno dostępnych miejscach.

Sytuacja w województwie śląskim i powiecie lublinieckim

W 2024 roku w województwie śląskim odnotowano 1 865 pożarów traw i nieużytków rolnych, obejmujących łącznie ponad 172 hektary. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiatach: częstochowskim, będzińskim i gliwickim oraz na terenie miast Katowice, Sosnowiec i Częstochowa.

Od początku 2025 roku w województwie śląskim odnotowano już 283 pożary traw o łącznej powierzchni ponad 56 hektarów. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiecie częstochowskim oraz żywieckim.

W 2024 roku na terenie powiatu lublinieckiego strażacy interweniowali już 7 razy w związku z pożarami suchych traw i nieużytków. Każdy taki pożar to nie tylko zagrożenie dla przyrody, ale także angażowanie sił i środków, które mogłyby być potrzebne w innych zdarzeniach ratowniczych.

Apel do mieszkańców

Państwowa Straż Pożarna apeluje do mieszkańców o rozwagę i przypomina, że wypalanie traw jest nielegalne! Pożary traw mogą łatwo wymknąć się spod kontroli, zagrażając budynkom, lasom oraz życiu ludzi i zwierząt.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronach Państwowej Straży Pożarnej oraz w materiałach edukacyjnych dostępnych online.

 

Opracowanie: na podstawie KW PSP w Kielcach, KW PSP w Katowicach

Zdjęcia: Archiwum, KP PSP w Lublińcu

Zdjęcia (4)