W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia pożarnictwa na ziemi międzychodzkiej w latach 1992 - 1999

W 1992 roku nastąpił przełomowy moment w dziejach Polskiego Pożarnictwa, oraz okres wytężonej pracy załogi Komendy Rejonowej Straży Pożarnej i Zawodowej Straży Pożarnej w Międzychodzie, która chcąc uświetnić powstanie Państwowej Straży Pożarnej podjęła się wykonania prac wykończeniowych w obiekcie socjalno – administracyjnym nowowybudowanego obiektu, tak aby powołana przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej 1 lipca 1992 roku Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie z tym dniem miała swoją siedzibę w nowym obiekcie, co zostało zrealizowane. Na stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie powołano asp. Mariusza Trajnowskiego. W miesiącu lipcu strażacy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej złożyli uroczyste ślubowanie w obecności Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. mł. bryg. Krzysztof Świstala oraz władz Miasta i Gminy Międzychód.

Powołanie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej to nie tylko zmiana nazwy, to także nowe zadania i obowiązki spoczywające na strażakach, które określiła Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej. Do podstawowego zadania jakim było gaszenie pożarów, postawiono nowe trudne i odpowiedzialne: likwidację miejscowych zagrożeń, ratownictwo techniczne, chemiczne i ekologiczne, pierwszą pomoc przedmedyczną, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, katastrof budowlanych i innych. Ze względu na trudną sytuację finansową Rada Miasta i Gminy podjęła uchwałę, iż ze środków gminnych zostanie wykonany podjazd i posadzka w garażach. Zadanie to zostało zrealizowane w 1993 roku. Lata 1992-1995 to okres w którym na placu budowy powstają nowe obiekty to jest kompleks budynków w skład których wchodzą: baza warsztatowo – garażowa, obiekt magazynowy. Na wszystkich obiektach położono zewnętrzną elewację. Załoga Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie w swoim zakresie dokonała zagospodarowania terenów przed strażnicą od ul. Zewnętrznej i Iczka.

W 1994 r. wprowadzony do podziału bojowego został samochód ratownictwa technicznego, możliwe to było dzięki partycypowaniu w kosztach zabudowy wnętrza pojazdu przez Urząd Miasta i Gminy Międzychód oraz innych darczyńców takich jak: PPH MARBO, PPH SCHEDLOL, PETROMAX, Urzędów Gmin Przytoczna i Miedzichowo w wyposażeniu tego pojazdu tak aby mógł spełniać swoje zadanie podczas działań.

Jesienią 1995 r. Międzychód po raz pierwszy w swojej historii gościł Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Feliksa Delę, który wyraził pochlebną opinię za dotychczasowy wkład pracy wykonanej przez załogę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej podczas budowy strażnicy. W 1996 r. ogrodzony został teren Jednostki, wykonano plac manewrowy, na którym usytuowano myjnię najazdową. Po raz kolejny Rada Miasta i Gminy dostrzegając potrzeby JRG przyszła z pomocą, wyposażając ją w sprzęt łączności radiowej typu MOTOROLA. Na wyposażeniu znalazły się trzy radiostacjie samochodowe i trzy radiostacje nasobne. W tym też roku ustalono termin uroczystego otwarcia strażnicy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie.
Ponadto w dowód uznania przez społeczeństwo ofiarnej służby z inicjatywy Pani Wandy Piasek zawiązał się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. Pierwsze półrocze bieżącego roku to okres wytężonej pracy strażaków, którzy podjęli się odnowienia eksploatowanych pomieszczeń w obiekcie socjalno – administracyjnym, zagospodarowania terenów należących do jednostki od strony jeziora. W tym też okresie na placu usytuowany zostaje ostatni obiekt, którym jest wspinalnia służąca ćwiczeniom. Przez cały okres budowy strażacy pełniący służbę w jednostce w miarę swoich możliwości i umiejętności wykonywali różnego rodzaju prace począwszy od tych najprostszych, a skończywszy na pracach wymagających fachowych umiejętności. Na szczególną uwagę zasługuje fakt ogromnego zaangażowania kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. na rzecz budowy Strażnicy w Międzychodzie, a w szczególności Z-cy Komendanta Wojewódzkiego bryg. Karola Urbańskiego, który od początku budowy to jest od 1986 r. nadzorował przebieg prac na placu budowy angażując się i poświęcając wszystkie siły i środki którymi dysponował.

14 czerwca 1997 r. odbyło się uroczyste otwarcie strażnicy, którego dokonał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Ryszard Korzeniowski oraz V-ce Wojewoda Gorzowski.nUroczystość otwarcia strażnicy odbyła się w dość niecodzienny sposób, a mianowicie tradycyjną wstęgę zastąpiła metalowa barierka, natomiast nożyczki zastąpił mini zestaw nożyco - rozpieraczy. W tym samym dniu w godzinach popołudniowych z inicjatywy Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru, którego przewodnicząca była Pani Wanda Piasek, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wręczył Sztandar JRG PSP Międzychód.

W wyniku reformy administracyjnej kraju oraz powstaniem powiatu międzychodzkiego wchodzącego w skład województwa wielkopolskiego, z dniem 1 stycznia 1999 roku powołano Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. W związku z tym, iż do 31 grudnia 1998 r. w Międzychodzie istniała tylko samodzielna JRG PSP organizację i tworzenie struktury organizacyjnej KP PSP Międzychód powierzono st. asp. Mariuszowi Trajnowskiemu.

W związku z reformą administracyjną zmienił się teren operacyjnego działania, w pełni można stwierdzić, iż powrócił do stanu z przed 1975 r. i obejmował gminy Międzychód, Sieraków Kwilcz i Chrzypsko Wielkie. KP PSP Międzychód rozpoczęła swoją działalność w składzie:
1. p.o. Komendant Powiatowy PSP w Międzychodzie st. asp. Mariusz Trajnowski,
2. Dowódca JRG PSP Międzychód – st. asp. Zbigniew Dziubński,
3. Służba d.s. kwatermistrzowskich i technicznych – mł. ogn. Zenon Cycak,
4. Służba d.s. Kontrolno- Rozpoznawczych – st. asp. Paweł Grzebieta,
5. Służba d.s operacyjnych i szkoleniowych – asp. Jacek Ratajczak,
6. Służba d.s. finansowych – str. Mirosława Walawko,
7. Służba d.s. organizacyjno-kadrowych – str. Lucyna Grygiel.

Łącznie w KP PSP Międzychód służbę pełniło 32 funkcjonariuszy do końca 1999 roku przyjęto 9 nowych funkcjonariuszy. W tym samym roku wyposażono JRG PSP Międzychód w średni zestaw hydrauliczny WEBER oraz zakupiono nowy samochód VW T4 z przeznaczeniem na pojazd do ratownictwa technicznego i drogowego.

18 stycznia 2000 r. na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Międzychodzie Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu powołał mł. kpt. Sławomira Pastoka.

3 czerwca 2000 r. na stadionie miejskim w Międzychodzie odbyły się I Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Sporcie Pożarniczym Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, których to współorganizatorem była Komenda Powiatowa PSP w Międzychodzie.

W styczniu 2001 r. Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Ryszard Kamiński wraz ze Starostą Powiatowym Julianem Mazurkiem przekazali nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA 2/17/2,5 na podwoziu Renault dla JRG PSP Międzychód. W lipcu 2001 r. powódź nawiedziła województwo małopolskie Komenda Powiatowa PSP w Międzychodzie nie uczestniczyła bezpośredni przy usuwaniu skutków jakie zostały spowodowane przez ten żywioł.  Jednakże w ramach pomocy wspólnie z Centralnym Ośrodkiem TKKF w Sierakowie, którego Dyrektorem był Pan Marek Dziubiński oraz UMiG w Międzychodzie zorganizowała w tym czasie pobyt dla dzieci strażaków z małopolski biorących czynny udział w likwidacji skutków i zagrożeń jakie spowodowała powódź.

Podczas narady rocznej w styczniu 2005 r. do JRG PSP Międzychód przekazany został nowy pojazd, a mianowicie lekki samochód ratownictwa technicznego i drogowego.

W 2007 r. podczas podsumowania działalności KP PSP Międzychód przekazy został nowy pojazd dla JRG Międzychód a mianowicie SHD 23, który zastąpił wysłużony SH 18 na podwoziu MAN. Podobnie jak w 2001 r. Komenda wspólnie z ZUO Clean City w Mniszkach, UG Kwilcz oraz UG Międzychód  w Ośrodku POSNANIA w Łężeczkach zorganizowała pobyt dzieci strażaków biorących czynny udział w likwidacji skutków powodzi  na Dolnym Śląsku w Kotlinie Kłodzkiej.

Rok 2008 to okres wytężonej pracy przy poprawie warunków socjalno – bytowych strażaków pełniących służbę w KP PSP Międzychód, a mianowicie zmodernizowano pomieszczenia kuchni i stołówki strażaków oraz wyposażono w nowe meble i sprzęt. Ponadto zmodernizowano pomieszczenie świetlicy na szatnię a dotychczasowe pomieszczenia w których znajdowała się szatnia przystosowano na sypialnię oraz pokój dowódców zmian. W tym samym roku przy wsparciu WFOŚiGW w Poznaniu  wykonano I etap termomodernizacji obiektów KP PSP Międzychód. Zakres prac obejmował: wymianę okien, wymianę bram garażowych, montaż kolektorów słonecznych, ocieplenie ścian obiektów KP PSP Międzychód oraz nowej elewacji. Wykonanie tych prac znacząco poprawiło bilans cieplny co w sposób wymierny wpłynęło na finanse Komendy.

W 2012 r. przy wsparciu przede wszystkim Starostwa Powiatowego w Międzychodzie, WFOŚiGW w Poznaniu oraz Samorządów powiatu Międzychodzkiego dokonano zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego GCBA 9,5/65 na podwoziu MAN, który został uroczyście przekazany i wprowadzony do podziału bojowego podczas narady rocznej KP PSP Międzychód w styczniu 2013 r. Przy bardzo dużym zaangażowaniu strażaków Komendy zmodernizowano część administracyjną gdzie zmieniono układ pomieszczeń na bardziej funkcjonalny, zainstalowano sieć teleinformatyczną. Częściowo wyposażono pomieszczenia w  nowe meble biurowe.

2013 r. to zmiany kadrowe na szczeblu kierownictwa Komendy  z dniem 12 lipca 2013 r. na zaopatrzenie emerytalne po 30 latach służby przeszedł bryg. Sławomir Pastok. Natomiast z dnie 13 lipca 2013 r. Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu nadbryg. Wojciech Mendelak na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Międzychodzie powołał st. kpt. Mariusza Trajnowskiego - dotychczasowego Z-cę Komendanta. Ponadto na wniosek Komendanta Powiatowego PSP w Międzychodzie Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu powołał z dniem 1 października  st. kpt. Romana Grzebietę na stanowisko Z-cy Komendanta – dotychczasowego Naczelnika Wydziału ds. Operacyjnych i Kontrolno – Rozpoznawczych.

Ponadtow 2013 r. na wyposażenie KP PSP Międzychód trafił nowy lekki samochód rozpoznawczo ratowniczy Mitsubishi Outlanderzastępując tym samym pojazd który uległ uszkodzeniu podczas działań, a mianowicie Jeep Cherokee. W związku z brakiem odpowiednich warunków do prowadzenia szkoleń, zarówno dla funkcjonariuszy KP PSP Międzychód jak i organizowania kursów dla strażaków OSP z terenu powiatu, w 2014 r. w miejscu dwóch pomocniczych boksów garażowych usytuowano nową w pełni profesjonalną spełniającą wszelkie wymogi do prowadzenia szkoleń salę konferencyjno – szkoleniową. Ponadto w tym samym roku przeniesiono i doposażono punkt konserwacji i napraw sprzętu ochrony dróg oddechowych do nowych pomieszczeń. Bardzo ważnym zadaniem również było zakupienie nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego GBA 2,5/25,5/5,5 na podwoziu Renault dla JRG PSP Międzychód.

Rosnący postęp cywilizacyjny oraz szereg zmian zawiązanych z kierowaniem działaniami ratowniczo – gaśniczymi spowodowały, iż zdecydowano się w 2015 r. na modernizację i remont kapitalny Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP oraz modernizację sieci teleinformatycznej.  Ponadto lekki samochód ratownictwa drogowego i technicznego został zastąpiony nowym średnim samochodem ratownictwa technicznego GBAR 2,5/16/250 na podwoziu MAN.

2016 rok to dalszy rozwój, wyposażenie i poprawa warunków socjalnych strażaków KP PSP Międzychód zrealizowane zostały zadania modernizacja i remont pomieszczeń do konserwacji ubrań specjalnych i koszarowych, remont i modernizacja pomieszczeń dowódców zmian oraz zakup nowego pojazdu do transportu ratowników Renault Trafic, który zastąpił VW T4 . Ponadto zakupiono zestaw fantomów, defibrylator do ćwiczeń i nauki z zakresu ratownictwa medycznego. W 2016 r. podjęte zostały działania mające na celu realizację zadania dotyczącego modernizacji i remontu garaży wyjazdowych i pomocniczych KP PSP Międzychód na lata 2017 – 2018, którego koszt oscylował w granicach 900 tys. zł. W tym przypadku Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu wpisał na 2017 r. kwotę 450 tys. zł na pierwszy etap zadania w planie inwestycyjny oraz budżecie KP PSP Międzychód. Ponadto zaplanowano wymianę lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego.

Rok 2017 pod względem wyposażenia KP PSP Międzychód jak i JRG PSP Międzychód rozpoczął się bardzo obiecująco. Podczas narady rocznej podsumowującej działalność KP PSP Międzychód Z-ca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego mł. bryg. Dariusz Matczak przekazał dla JRG PSP Międzychód  łódź ratowniczą Whaly z silnikiem zaburtowym, przyczepkę do transportu sprzętu ratowniczo – gaśniczego wraz z piłami; do cięcia stali i betonu oraz do drewna, pompami i wężami pożarniczymi. Ponadto Wielkopolski Komendant Wojewódzki mł. bryg. Andrzej Bartkowiak w kwietniu przekazał dla KP PSP Międzychód samochód operacyjny SLOp TOYOTA.

Okres od 1 lipca 1992 r. do chwili obecnej to nie tylko dbałość o warunki lokalowe komendy, czy też jej wyposażenie w nowoczesne pojazdy i sprzęt  ratowniczo – gaśniczy, to również działalność kontrolno – rozpoznawcza i operacyjno - szkoleniowa strażaków PSP, jak również członków Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu międzychodzkiego. W głównej mierze prowadzenie szkoleń dla funkcjonariuszy, kursów szkoleniowych, warsztatów specjalistyczny dla członków OSP, ćwiczeń czy manewrów pozwoliły osiągnąć wysoki poziom wyszkolenia do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych w różnych sytuacjach i warunkach atmosferyczny, czego dowodem jest wysoki poziom zaufania społeczeństwa.

Na terenie powiatu Międzychodzkiego od momentu powstania Komendy Powiatowej PSP w Międzychodzie tj. od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2016 r. powstało ogółem 8626 zdarzeń z czego 2830 to pożary 5952 miejscowych zagrożeń oraz 294 fałszywych alarmów.

{"register":{"columns":[]}}