IZOLOWANE ZDARZENIA RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
08.04.2021
Strażacy uczestniczą m.in. w tzw. izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. Są to zdarzenia, do których nie ma możliwości natychmiastowego zadysponowania karetki lub gdy przewidywany czas dotarcia karetki jest znacznie dłuższy, niż czas dotarcia straży pożarnej. W pierwszym kwartale 2021 roku Komenda Powiatowa PSP w Międzychodzie odnotowała 7 takich zdarzeń. Aż w 3 przypadkach doszło do nagłego zatrzymania krążenia. W marcu br. strażacy zabezpieczali 6 lądowań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy ma na celu ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska. Jedną z dziedzin, które realizują jednostki ochrony przeciwpożarowej jest ratownictwo medyczne, a także współpraca z jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. W ramach tych działań strażacy uczestniczą m.in. w tzw. izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego. Są to zdarzenia, do których nie ma możliwości natychmiastowego zadysponowania karetki lub gdy przewidywany czas dotarcia karetki jest znacznie dłuższy, niż czas dotarcia straży pożarnej. Mogą to być także zdarzenia, do których doszło w pobliżu siedziby straży lub też zdarzenia, na które natrafili strażacy przejeżdżając akurat w pobliżu.
W pierwszym kwartale odnotowaliśmy 7 takich zdarzeń. Aż w 3 przypadkach doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Zarówno JRG, jak i jednostki OSP włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego posiadają na wyposażeniu automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), które wspomagają resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzoną przez ratowników. Umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwalają strażakom udzielać pomocy medycznej w wielu różnych sytuacjach, jak chociaż podczas poważnych poparzeń, co także było przyczyną jednego z siedmiu izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego w pierwszym kwartale 2021 r.
Strażacy współpracują również z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Współpraca ta polega chociażby na zabezpieczaniu lądowań statków powietrznych (śmigłowców) LPR. Strażacy posiadają specjalne przeszkolenie w tym zakresie, co pozwala wylądować śmigłowcowi w dogodnym miejscu, możliwie blisko miejsca zdarzenia. W pierwszym kwartale strażacy zabezpieczali 6 takich lądowań, wszystkie w marcu. Należy tu podkreślić, że podczas oczekiwania na przylot śmigłowca nie stoimy obok i nie czekamy tylko, aż zespół LPR podejmie swoje czynności. Oczekując udzielamy poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Aby sprostać tym zadaniom strażacy ciągle doskonalą swoje umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego. Natomiast co trzy lata musimy przystąpić do egzaminu potwierdzającego nasze kwalifikacje z zakresu KPP.
Opracowanie: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych Komendy Powiatowej PSP w Międzychodzie
Zdjęcia: Jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu międzychodzkiego