Owady błonkoskrzydłe- POSTĘPOWANIE
08.08.2024
PRZYPOMINAMY i APELUJEMY:
- Odpowiedzialność właścicieli i zarządców obiektów
Zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy, zgodnie z art. 61 ustawy "Prawo budowlane". Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są nagłe. Regularne dbanie o dobry stan techniczny budynku może zapobiec zagnieżdżeniu się owadów. Właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd lub rojów są firmy dezynsekcyjne.
- Działania straży pożarnej w sytuacjach zagrożenia
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia, szczególnie osób o ograniczonej zdolności poruszania się, z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych, straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych. W przypadkach nieuzasadnionych strażacy ograniczają się do zabezpieczenia terenu działań, ewakuacji osób z obiektu oraz przekazania terenu działań właścicielowi lub zarządcy z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu.
- Apel o rozsądek
Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować pomocy. Nieuzasadnione wyjazdy strażaków w miejsca, gdzie ich interwencja nie jest konieczna, mogą powodować opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. Zachowajmy rozsądek i odpowiedzialność, aby strażacy mogli skutecznie pomagać tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne!
KATALOG PODMIOTÓW POMOCNYCH PODCZAS USUWANIA GNIAZD OWADÓW BŁONKOSKRZYDŁYCH
Poniższa lista podmiotów świadczących usługi w zakresie usuwania/przenoszenia gniazd, rojów owadów błonkoskrzydłych dotyczy powiatu międzychodzkiego. Wykaz podmiotów dezynfekcyjnych, pszczelarzy funkcjonujących na terenie Wielkopolski znajduje się na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.
1. Dawid Surosz, powiat międzychodzki, kontakt: 505 049 744.
2. Wiesław Drzyzga, powiat międzychodzki, kontakt: 784 310 760.