PODSUMOWANIE KWARTAŁU SEZONU GRZEWCZEGO W POWIECIE MIĘDZYCHODZKIM
04.01.2022
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie podsumowała kwartał sezonu grzewczego, tj. październik - grudzień 2021 roku.
Jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu międzychodzkiego w okresie od 1 października 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku wyjeżdżały do 21 zdarzeń, które dotyczyły ulatniającego się tlenku węgla (czadu) lub niesprawnego eksploatowania instalacji grzewczych, czego efektem był np. ulatniający się gaz w obiektach mieszkalnych.
Analizując zdarzenia minionego kwartału należy zauważyć, że w 2021 roku wystąpiło o 8 zdarzeń więcej w stosunku do tego samego zakresu czasowego 2020 roku.
PAMIĘTAJ!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Tlenek węgla (czad) to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.
Tlenku węgla: NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Strażacy zwracają również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie,
w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Opracowanie: Wydział ds. Operacyjnych i Kontrolno-Rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie
Grafika: Wydział ds. Operacyjnych i Kontrolno-Rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie