POŻARY SADZY W PRZEWODACH KOMINOWYCH NA TERENIE POWIATU MIĘDZYCHODZKIEGO
17.02.2021
Tylko od początku lutego 2021 roku na terenie powiatu międzychodzkiego doszło do 10 zdarzeń, w których strażacy zmagali się m.in. z pożarami sadzy w przewodach kominowych.
Sezon grzewczy to czas, w którym straż pożarna odnotowuje wzrost ilości pożarów spowodowany m.in. niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, przewodów kominowych, spalinowych. Analizując statystykę zdarzeń na terenie powiatu międzychodzkiego prawie co drugi dzień strażacy interweniują w sytuacjach, które dotyczą sezonu grzewczego.
PAMIĘTAJ!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie,
w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Opracował: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych
Zdjęcia: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych