W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STRAŻACY PRZYGOTOWANI DO WALKI Z POŻARAMI W LASACH [WIDEO]

08.07.2021

Okres wiosenny i letni to czas, w którym strażacy zwracają szczególna uwagę na zagrożenie pożarowe w lasach.

Na zdjęciu strażacy budują magistralę wodną.

Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny i lata. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin. Jednak, w wyniku silnego promieniowania słonecznego, zagrożenie pożarowe lasu może wzrosnąć. Utrzymujące się wysokie temperatury bez opadów powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu - wystarczy iskra, aby spowodować pożar.

Na ogólną powierzchnię terenu powiatu międzychodzkiego (737,75 km2) lasy zajmują obszar 325 km2, co stanowi 44,11% ogółu powierzchni powiatu. Najbardziej zagrożony pod względem pożarowym jest teren Puszczy Noteckiej, który występuje w północnej części powiatu na terenie gmin Międzychód i Sieraków. Zagrożenie stanowi jednolity kompleks leśny porośnięty drzewostanem sosnowym w wieku ok. 60 letnim w I kategorii zagrożenia pożarowego lasów (najwyższej).

Największe znaczenie w ocenie zagrożenia pożarowego mają:

  • opady,
  • prędkość wiatru,
  • natężenie promieniowania słonecznego,
  • temperatura powietrza,
  • wilgotność powietrza.

Co to są stopnie zagrożenia pożarowego?

Na podstawie wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego leśnicy określają aktualny stopień zagrożenia pożarowego. W wyznaczonym okresie, w roku, pomiary dokonywane są codziennie i podawane do wiadomości Służb Leśnyc, a w okresie szczególnego zagrożenia pożarowego również do radia i telewizji. Wyróżnia się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasu:

  • 0 brak zagrożenia,
  • I zagrożenie małe,
  • II zagrożenie duże,
  • III zagrożenie katastrofalne.

Zwracajmy uwagę na tablice informujące o zakazie i dostosowujmy się do niego, gdyż chodzi tu również o Twoje bezpieczeństwo.

Na stronie: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ można śledzić stan zagrożenia pożarowego w lasach.

Strażacy z powiatu międzychodzkiego szczególnie w okresie letnim szkolą się, ćwiczą, by być przygotowanym do walki z pożarami na obszarach leśnych.


Opracowanie: Na podstawie uzyskanych informacji Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie
Zdjęcia: Wydział ds. operacyjnych i kontrolno-rozpoznawczych KP PSP w Międzychodzie

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}