Stop Pożarom Traw
Niebezpiecznie wzrasta zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Na terenie powiatu monieckiego, jak i całego kraju coraz częściej dochodzi do tego typu zdarzeń „Stop Pożarom Traw”, która trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. Polega ona na propagowaniu w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych.
Proceder, jakim jest wypalanie traw jest niezgodny z prawem. Grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Pomimo prowadzonych od wielu lat – przez Państwową Straż Pożarną, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR i inne instytucje – kampanii informacyjnych na temat zagrożenia, jakie stwarza wypalanie traw dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także jak niszcząco wpływa środowisko naturalne, wciąż spotykamy się z tym zjawiskiem. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. W znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu pierwotnego.
Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności. Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe.
Opracowanie: bryg. Dariusz Koc, KP PSP w Mońkach
Zdjęcie: KG PSP