Coraz więcej pożarów sadz w powiecie mrągowskim
04.12.2022
Dnia 04.12.2022 roku około godziny 17 w miejscowości Stama gmina Sorkwity zapaliły się sadze w przewodzi kominowym.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu Straży Pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu przez KDR-a stwierdzono, że w miejscowości Stama gm. Sorkwity, w budynku wielorodzinnym zapaliły się sadze w przewodzie kominowym. Wszyscy mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem służb i na szczęście nikomu nic się nie stało.
! Przypominamy !
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
• co najmniej raz na 3 miesiące w okresie użytkowania w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
RADZIMY!
Zamontuj czujkę dymu.
Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Czujki dymu skutecznie alarmują mieszkańców budynku, w którym powstał pożar. Alarm z czujki dymu jest sygnałem o niebezpieczeństwie powstania pożaru oraz umożliwia rozpoczęcie ewakuacji.
Zamontuj czujkę tlenku węgla.
W domach, gdzie znajduje się urządzenie grzewcze na przykład na paliwo stałe lub gaz, powinna znaleźć się czujka tlenku węgla. Czujki czadu wykrywają ten niebezpieczny gaz w pomieszczeniu. Jet to bardzo istotne, ponieważ tlenku węgla nie wyczujemy ludzkimi zmysłami. Czadu nie widać, nie słychać ani nie czuć!
opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, st. kpt. Jakub Tutka
zdjęcia: st. ogn. Roman Ciechanowicz