Lata 90-te
W roku 1990 odszedł ze służby na własną prośbę kpt. Marian Bogdan. Z dniem 1. września powołany zostaje na Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Mrągowie chor. poż. Jan Połubiejko. Funkcję dowódcy plutonu i zarazem zastępcy komendanta pełni st. ogn. Bronisław Kruczyk. Sprawami operacyjno-szkoleniowymi i prewencją zajmowali się nowozatrudnieni (od 1989r) chorążowie pożarnictwa: Tomasz Niechwiadowicz i Mariusz Łatarewicz. Sprawami technicznymi zajmował się Roman Modrzejewski, kwatermistrzostwem Mirosław Kozak. Sprawy organizacyjno-kadrowe i sekretariat prowadziła Barbara Krysiak, a główną księgową była Irena Rezanko.
W tym czasie dowódcami sekcji byli: Jan Tarka, Józef Kowalski, Stanisław Płoski. Na punkcie alarmowym służbę pełnili: Stanisław Żelazek, Joachim Krasowski, Krzysztof Wierzbowski.
Gdy w 1992 roku powstała Państwowa Straż Pożarna, w Mrągowie w miejsce Komendy Rejonowej Straży Pożarnych utworzono Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP, która była jednostką organizacyjną i podlegającą służbowo Komendzie Rejonowej PSP w Biskupcu. Dowódcą Jednostki został asp. poż. Jan Połubiejko, a dotychczasowi funkcjonariusze pożarnictwa zostali mianowani ratownikami.
Komendant Główny PSP st. bryg. Feliks Dela wręcza asp. Janowi Połubiejko akt powołania na stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Mrągowie.
W lipcu w JRG Mrągowo odbyła się podniosła uroczystość. Dotychczasowi funkcjonariusze pożarnictwa złożyli uroczyste ślubowanie przed Komendantem Wojewódzkim PSP w Olsztynie Grzegorzem Kniefelem i zostali ratownikami. Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością burmistrz Mrągowa Dariusz Jarosiński , proboszcz parafii św. Wojciecha ks. dziekan - Wiesław Świdziński, komendant rejonowy PSP - Roman Kaliszuk i wielu innych.
W momencie przekształcenia ZSP w JRG PSP - JRG w Mrągowie posiadała:
do działań gaśniczych: samochody pożarnicze typu GBAM 2,5/16 +8 na podwoziu Stara 005 i GCBA – 6/32 na podwoziu Jelcza 004; do działań z zakresu ratownictwa technicznego-drogowego - samochód marki Volkswagen Transporter wyposażony w dwa zestawy hydrauliczne do ratownictwa drogowego: Weber- Hydraulik 330 i Lukas 35 C Kombi; do działań z zakresu ratownictwa wodnego: samochód Żuk A 151 wyposażony w tratwę ratowniczą oraz łódź motorową
24. listopada 1994r. w siedzibie JRG PSP, burmistrz miasta Mrągowo pani Otolia Siemieniec - wielki przyjaciel strażaków, w obecności Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie Grzegorza Kniefela, Komendanta Rejonowego PSP w Biskupcu Romana Kaliszuka, dowódcy JRG Mrągowo Jana Połubiejko i mrągowskich strażaków, poinformowała, że Rada Miasta na jej wniosek przekazała nieodpłatnie plac pod budowę nowej strażnicy przy ul. Oficerskiej. Plac ten sąsiadował ze starą strażnicą. W imieniu samorządu Pani Burmistrz zadeklarowała częściowe finansowanie przyszłej inwestycji. Podobne deklaracje złożyły samorządy gminne Mrągowa, Sorkwit i Piecek. 10. lipca 1995r. przed notariuszem podpisano umowę o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste.
2. kwietnia 1996r. do Mrągowa przybył komendant główny PSP nadbryg. Feliks Dela. Na spotkaniu z Panią Burmistrz i Dowódcą JRG omówiono poszczególne etapy prac związane z rozpoczęciem budowy. 17. października 1996 r.na placu przyszłej budowy wmurowano kamień węgielny i odsłonięto tablicę pamiątkową o treści: „ Z inicjatywy społeczeństwa Mrągowa pod patronatem nadbrygadiera Feliksa Deli - komendanta głównego PSP i Otolii Siemieniec – burmistrza, zainicjowano budowę strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej”. W tym samym czasie w obecności zastępcy Komendanta Głównego PSP, Aleksandra Szymańskiego i Pani Burmistrz, komendant wojewódzki st. kpt. Grzegorz Kniefel przekazał dowódcy JRG w Mrągowie st. asp. Janowi Połubiejce opracowaną dokumentację budowy. Planowany koszt inwestycji oszacowany został na ok. 27 mld starych złotych, a budowa miała zostać zakończona w ciągu 2-3 lat. Mrągowscy strażacy, często kosztem wolnego od służb czasu, dzięki własnej ciężkiej pracy i swemu ogromnemu zaangażowaniu przygotowali plac pod budowę oraz ogrodzili całą posesję kamiennym ogrodzeniem. Kamienie zbierali na okolicznych polach i przywozili je do jednostki. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie mł.bryg. Grzegorza Kniefela.
29. października 1996 r. ogłoszono przetarg na budowę. Wygrała go miejscowa firma budowlana „EKOMELBUD S.A.”. 27. listopada 1996 roku firma „EKOMELBUD” weszła na plac budowy.
W czerwcu 1998 r. zaczęło brakować funduszy. Dlatego 26. sierpnia na zaproszenie p. Otolii Siemieniec, ponownie przyjechał do Mrągowa zastępca KG PSP Aleksander Szymański. Zapewnił p. Burmistrz i strażaków o dalszych środkach, które będą przekazane na dokończenie inwestycji.
W 1999 roku nastąpiły zmiany podziału administracyjnego w Polsce oraz istotne zmiany w funkcjonowaniu Państwowej Straży Pożarnej. Ustawą z dnia 24. lipca 1998 roku od 1. stycznia 1999 roku wprowadzony został trójstopniowy podział terytorialny państwa. Utworzono
16 województw w miejsce 49. Zostało utworzone Województwo Warmińsko-Mazurskie. Powróciły powiaty. Utworzony został Powiat Mrągowski, obejmujący miasto Mrągowo oraz gminy: Mrągowo, Mikołajki, Piecki i Sorkwity. Mrągowska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP z dniem 1. stycznia 1999 roku przestała być odrębną jednostką organizacyjną i na mocy znowelizowanej ustawy o PSP weszła w skład nowo powołanej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie. Od 1. stycznia 1999 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Mrągowie zwiększył się stan etatowy funkcjonariuszy z 33 do 47 oraz doszło jedno stanowisko cywilne do spraw księgowości. Mł. bryg. Roman Kaliszuk, pełniący w latach 1982-1998 funkcję Komendanta Rejonowego PSP w Biskupcu, został
przeniesiony do Mrągowa i z początkiem roku powołany przez Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP. Wraz z Komendantem Romanem Kaliszukiem pracę w Mrągowskiej komendzie rozpoczęli: asp. Zbigniew Juniewicz, i Danuta Lament, która przed reformą prowadziła księgowość w Biskupcu. Zastępcą Komendanta Powiatowego został asp. sztab. Jan Połubiejko. Zatrudnienie wyglądało następująco:
Biuro:
mł. bryg. Roman Kaliszuk – Komendant Powiatowy PSP,
asp. sztab. Jan Połubiejko – Z-ca Komendanta,
asp. sztab. Tomasz Niechwiadowicz – D-ca JRG,
kpt. Robert Poskrobko – Z-ca D-cy JRG,
st. asp. Zbigniew Juniewicz – stanowisko ds. operacyjno-szkoleniowych,
asp. Andrzej Prościo – stanowisko ds. kontrolno-rozpoznawczych,
st. ogn. Janusz Wieczorek – stanowisko ds. kwatermistrzowskich,
mł. ogn. Roman Modrzejewski – stanowisko ds. technicznych,
st. str. Barbara Krysiak – stanowisko ds. organizacyjno-kadrowych,
Danuta Barbara Lament – stanowisko ds. finansów;
Załoga JRG na apelu z okazji Dnia Strażaka.
Zmiana I JRG:
asp. Mirosław Szefer – d-ca zmiany,
ogn. Marek Przybycień – dyspozytor stanowiska kierowania,
st. ogn. Zenon Rydel – starszy ratownik-kierowca,
ogn. Marek Barczak – starszy ratownik,
ogn. Andrzej Błażejewski – starszy ratownik,
st. sekc. Adam Pukin – starszy ratownik,
ogn. Mirosław Chmielewski – ratownik-kierowca,
sekc. Mieczysław Bors – ratownik-kierowca,
sekc. Wiesław Kordek – ratownik,
st. str. Jan Chmielewski – ratownik;
Zmiana II JRG:
ogn. Dariusz Winiarz – d-ca zmiany,
ogn. Mirosław Kozak – dyspozytor stanowiska kierowania,
ogn. Andrzej Sarnecki – d-ca zastępu,
st. ogn. Mieczysław Zera – starszy ratownik-kierowca,
ogn. Włodzimierz Pawlukiewicz – starszy ratownik,
mł. ogn. Sławomir Samsel – starszy ratownik,
sekc. Stanisław Kabat – starszy ratownik,
ogn. Dariusz Kępiński – ratownik-kierowca,
st. sekc. Zygfryd Werner – ratownik-kierowca,
str. Jan Babynko – stażysta,
str. Jarosław Banasik – stażysta;
Zmiana III JRG:
st. ogn. Józef Kowalski – d-ca zmiany,
st. sekc. Janusz Szefer – dyspozytor stanowiska kierowania,
asp. Mariusz Łatarewicz – d-ca zastępu,
ogn. Dariusz Bednarski – d-ca zastępu,
st. ogn. Mirosław Szok – starszy ratownik-kierowca,
ogn. Jan Kiżuk – starszy ratownik,
ogn. Kazimierz Bartoszek – ratownik-kierowca,
sekc. Dariusz Kur – ratownik-kierowca,
str. Artur Reginia – młodszy ratownik,
str. Romuald Medwid – stażysta. Od roku 1999 komendanci powiatowi stali się realizatorami własnych budżetów. Od ich sposobu zarządzania i przyjętej polityki finansowej zależało, czy uda się w danym roku zakupić nowoczesny sprzęt ratowniczy, uzbrojenie osobiste i umundurowanie specjalne strażaków. Od ich operatywności przy uzyskiwaniu pomocy od jednostek zwierzchnich, jednostek samorządów terytorialnych i instytucji zależało, czy uda się zakupić również nowe samochody ratowniczo-gaśnicze i operacyjne. Już w 99 roku nastąpiła znaczna poprawa w wyposażeniu strażaków Komendy Powiatowej w Mrągowie. Zakupiono z własnych środków sanie do ratownictwa lodowego, rozpieracz kolumnowy, zapory olejowe i motopompę pływającą. Doposażono samochody gaśnicze w sprzęt oświetleniowy, zestawy narzędzi nieiskrzących i środki neutralizujące. Strażakom zakupiono umundurowanie i uzupełniono wyposażenie w uzbrojenie osobiste. Zakupiono radiotelefony nasobne. Do ćwiczeń i szkoleń w zakresie ratownictwa medycznego pozyskano „fantoma”.
W 1999 roku również pozyskano z Komendy przez KP PSP w Ostródzie średni samochód ratownictwa technicznego Star 266 z 1986 roku wraz z ciężkim hydraulicznym zestawem ratowniczym i poduszkami niskociśnieniowymi. Znacząco poprawiła się gotowość do działań strażaków w zakresie ratownictwa drogowego.
Pod koniec 1992 roku na emeryturę przeszli: st. ogn. Andrzej Szefer i st. ogn. Ireneusz Łobacz; w 1993 - st. ogn. Bronisław Kruczyk, st. ogn. Józef Witkowski, st. ogn. Krzysztof Wierzbowski; w 1996 - st. ogn. Marian Tyczyński i st. ogn. Józef Kiszko; w roku 1997 st. ogn. Roman Drężek; w 1998 – st. ogn. Krzysztof Myszko.
Zmiany kadrowe w latach 90-tych:
Imię |
Nazwisko |
Rok |
|
przyjęcia |
zwolnienia |
||
Dariusz |
KĘPIŃSKI |
1990 |
2011 |
Andrzej |
PROŚCIO |
1990 |
2012 |
Mirosław |
SZEFER |
1990 |
2015 |
Ryszard |
Chodkowski |
1984 |
1990 |
Edward |
Fąk |
1989 |
1990 |
Stanisław |
Płoski |
1972 |
1990 |
Stanisław |
Kabat |
1991 |
2006 |
Ewa |
Nowak |
1991 |
1992 |
Janusz |
SZEFER |
1991 |
20xx |
Jan |
Koziatek |
1984 |
1991 |
Krzysztof |
Kruczyk |
1981 |
1991 |
Tadeusz |
Samsel |
1988 |
1991 |
Jerzy |
Sarnacki |
1984 |
1991 |
Jan |
Tarka |
1986 |
1991 |
Stanisław |
Żelazek |
1986 |
1991 |
Piotr |
Kuczmański |
1992 |
1993 |
Irena |
Rezanko |
1992 |
1997 |
Stanisław |
Kabat |
1992 |
2006 |
Zygfryd |
Werner |
1992 |
2007 |
Dariusz |
KUR |
1992 |
2016 |
Ireneusz |
Łobacz |
1968 |
1992 |
Andrzej |
Szefer |
1972 |
1992 |
Marianna |
Dzikowska |
1993 |
1998 |
Wiesław |
KORDEK |
1993 |
2013 |
Bronisław |
Kruczyk |
1964 |
1993 |
Piotr |
Kuczmański |
1992 |
1993 |
Józef |
Witkowski |
1965 |
1993 |
Jan |
CHMIELEWSKI |
1995 |
2014 |
Krzysztof |
Wierzbowski |
1973 |
1995 |
Grzegorz |
DZIOBAK |
1996 |
2018 |
Mieczysław |
BORS |
1996 |
2020 |
Artur |
REGINIA |
1996 |
2020 |
Józef |
Kiszko |
1982 |
1996 |
Marian |
Tyczyński |
1981 |
1996 |
Romuald |
Medwid |
1997 |
2007 |
Roman |
Drężek |
1987 |
1997 |
Jarosław |
Banasik |
1998 |
2003 |
Jan |
BABYNKO |
1998 |
2017 |
Krzysztof |
Myszko |
1981 |
1998 |
Roman |
Kaliszuk |
1999 |
2005 |
Robert |
Poskrobko |
1999 |
2009 |
Piotr |
Mrozicki |
1999 |
2000 |
Zbigniew |
Juniewicz |
1999 |
2006 |
Barbara |
Lament |
1999 |
2007 |
Piotr |
Bańkowski |
1999 |
2008 |
Leszek |
RZEMIENIECKI |
1999 |
2020 |