W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia TUNEL S7

08.11.2022

Zdjęcie przedstawia strażaków podczas cwiczeń Tunel S7

ĆWICZENIA „TUNEL S7 2022”

 W dniu 8 listopada br. w ciągu drogi S7 w tunelu pod górą Luboń Mały przeprowadzono ćwiczenia służb ratunkowych dotyczące postępowania w razie wypadku czy katastrofy w ruchu lądowym

Założenie ćwiczeń

Kierujący autobusem przewożącym 30 osób jedzie trasą S7 w kierunku Zakopanego, po zderzeniu z pojazdem dostawczym traci kontrolę nad pojazdem, co doprowadza do przewrócenia się autobusu na lewy bok. Nadjeżdżające z dużą prędkością kolejne pojazdy widząc zagrożenie, gwałtownie hamują, doprowadzając do licznych niegroźnych kolizji między sobą. W wyniku zaistniałej sytuacji następuje pożar i zadymienie tunelu. Zdarzenie kwalifikowane jest jako katastrofa w ruchu drogowym, w którym występuje duża liczba poszkodowanych. Tunel jest całkowicie zablokowany.

Celem ćwiczeń było zapoznanie z możliwością prowadzenia działań na obiekcie tunelu podczas zdarzeń noszących znamiona katastrofy w ruchu lądowym we współpracy Państwowej Straży Pożarnej z Policją, Państwowym Ratownictwem Medycznym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Centrum Zarządzania Kryzysowego poziomu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz  Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. W dalszej kolejności ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności przeprowadzenie działań związanych ze zdarzeniem masowym, gaszeniem pożaru w tunelu drogowym oraz  zorganizowaniem zaopatrzenia wodnego.

W ćwiczeniach udział wzięły siły i środki z: Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Suchej Beskidzkiej, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Rabki Zdroju, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Myślenic, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 z Krakowa oraz grupy specjalistyczne Państwowej Straży Pożarnej: Specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczna – ekologicznego Nowy Targ, Grupa Ratownictwa Medycznego „Małopolska 1”, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Kraków” oraz „Chrzanów”. A także Ochotnicza Straż Pożarna w Naprawie i Jordanowie. W sumie ćwiczyło 26 zastępów (160).

Dodatkowo w ćwiczeniach brali udział policjanci oraz ratownicy medyczni z PRM i LPR.

Ćwiczenia nadzorował małopolski komendant wojewódzki nadbryg. Piotr Filipek oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Oceniał zespół rozjemców z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz dyrektorzy biur Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}