Państwowa Straż Pożarna w gotowości do ferii zimowych 2023 r.
26.01.2023
Państwowa Straż Pożarna troszcząc się o bezpieczeństwo uczniów w każdym wieku realizuje kampanię pod nazwą „Bezpieczne Ferie” na terenie całego kraju. Strażacy przeprowadzają profilaktyczne pogadanki, gdzie odbywa się instruktaż dla dzieci i młodzieży z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakimi powinna się kierować podczas zimowego wypoczynku.
Szczególną uwagę strażacy zwracają na zagrożenia związane z zabawami na zamarzniętych akwenach oraz w niedozwolonych miejscach. Przypominali także, że dodatnie temperatury powodują szybkie topnienie pokrywy lodowej na akwenach. W takich warunkach szczególnie niebezpieczne jest spacerowanie po zamarzniętej rzece lub stawie.
Młodzież, która bierze udział spotkaniach edukacyjnych, ma świetną okazję zobaczyć sprzęt wykorzystywany podczas działań z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego. Strażacy omawiają sposoby pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Każdy z uczestników spotkania jest również informowany o zasadach udzielania pierwszej pomocy. W sezonie zimowym bardzo ważna jest właściwa eksploatacja obiektów i przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, dlatego strażacy z komend powiatowych i miejskich PSP przeprowadzają kontrole w obiektach przeznaczonych do zimowego wypoczynku, dzieci i młodzieży.
W ramach sprawowania nadzoru nad właściwym przebiegiem wypoczynku strażacy sprawdzają listę obiektów zamieszczonych w elektronicznej „Bazie wypoczynku” (https://wypoczynek.men.gov.pl) - pod kątem ich zabezpieczenia przeciwpożarowego. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych strażacy przypominają właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania sopli lodowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny.
W ramach akcji „Bezpieczne Ferie” informujemy i ostrzegamy o niebezpieczeństwach związanych z:
- wchodzeniem na zamarznięte akweny,
- Bezpieczeństwem podczas zjazdu na sankach w pobliżu dróg,
- narażeniem na niskie temperatury,
- nawisami śnieżnymi i soplami,
- Wykorzystaniem odblasków podczas poruszania się po drogach po zmroku
Opracowanie oraz zdjęcia: Wydział Prasowy KG PSP