W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przełączanie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego

20.04.2021

Zdjęcie obejmuje pomieszczenie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Z prawej strony stoi kierownik CPR. W centralnym miejscu przy mównicy Wojewoda Małopolski informujący o przekierowaniu numeru alarmowego 998 do CPR. Z lewej strony telebim wyświetlający slajd.

Od 20 kwietnia na terenie województwa małopolskiego prowadzony będzie proces przełączania numeru alarmowego „998” do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na obszarze powiatu myślenickiego ta operacja będzie prowadzona w dniu 21 kwietnia. Zmiany, które wprowadzane są w całym kraju, to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. 

- Gdy chodzi o ratowanie zdrowia i życia, czas jest na wagę złota. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej niejednokrotnie odbierali zgłoszenia omyłkowe czy zupełnie niezwiązane z funkcjonowaniem służb państwowych. Aby zapobiegać takim sytuacjom, obsługa zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przejęta zostanie przez operatorów CPR-ów. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie filtrem odsiewającym zgłoszenia niezasadne. Do PSP trafią tylko zgłoszenia związane z niesieniem pomocy. Ochrona życia, zdrowia i środowiska wymaga natychmiastowej interwencji i dzięki naszym działaniom jej zapewnienie będzie jeszcze sprawniejsze – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

- CPR jest organizacyjnie i merytorycznie przygotowane do obsługi numeru 998. Z punktu widzenia obywatela zmieni się tylko miejsce przyjmowania zgłoszeń – dodaje kierownik krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łukasz Bombała.

Przekazanie informacji bezpośrednio do operatorów numeru alarmowego CPR pozwoli na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych.

CPR działa jak swego rodzaju „filtr”: do służb trafiają tylko zgłoszenia wymagające ich interwencji. „Odsiewane” są zgłoszenia niezasadne, czyli fałszywe lub anulowane po rozłączeniu się zgłaszającego podczas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia.
W Małopolsce stanowią one ponad 60 proc. wszystkich zgłoszeń.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przez operatorów CPR-ów spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej będą otrzymywali z CPR-u tylko te zgłoszenia alarmowe, w których zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo lub środowisko.

Numer alarmowy 998 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej,
a z operatorem numeru alarmowego CPR-u 112.

I to właśnie operator zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego, przekazując je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego PSP. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań.
W przypadku potrzeby kontaktu z KP PSP w Myślenicach w sprawach nie związanych z bieżącym zgłaszaniem sytuacji alarmowych do dyspozycji są numery telefonów SKKP PSP – 47 8317010, 47 8317013 oraz sekretariat 47 8317000.

 

 

Opracowanie: bryg. Roman Ajchler na podstawie informacji KW PSP, MUW i własnych.

Zdjęcia: MUW w Krakowie

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}