Zatrucia czadem
07.12.2022
Tlenek węgla, zwany czadem to gaz bezwonny co oznacza, że człowiek nie jest w stanie go wyczuć. Nawet w dużej ilości tlenek węgla nie ma koloru, nie wyczujemy go ani nosem, ani przez posmak. Ten groźny dla nas gaz blokuje dostęp tlenu do organizmu, co może spowodować śmierć. Do zatruć tlenkiem węgla może dojść na skutek nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń, niesprawne piece opałowe lub piecyki gazowe. Należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu drożności wentylacji i kominów oraz absolutnie należy zrezygnować z zaklejania kratek wentylacyjnych.
Popularne w ostatnich czasach stają się czujniki tlenku węgla. Taki czujnik odpowiednio skalibrowany wykrywa na czas i informuje nas sygnałem alarmowym, kiedy w pomieszczeniu wykryje nadmierne jego stężenie.
Rozpoczęcie sezonu grzewczego poskutkowało coraz częstszymi interwencjami straży pożarnej do zatruć tlenkiem węgla. Do kolejnego przypadku zatrucia czadem doszło 7 grudnia w Pcimiu, gdzie do szpitala zostały zabrane cztery osoby w tym dwoje dzieci.
Apelujemy o korzystanie z czujników tlenku węgla. Urządzenie nie jest drogie, a w porę powiadomi o obecności cichego zabójcy w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy uratować życie sobie i swoim bliskim.