Historia
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią ma swoją siedzibę w obiekcie wybudowanym w 2004 roku przy ulicy Strażackiej 3. Historia nakielskiej komendy sięga jednak lat 90-tych kiedy to Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 roku powołano Państwową Straż Pożarną. Funkcjonująca wcześniej Zawodowa Straż Pożarna została przekształcona, a jej obszar działania ostatecznie ustanowiony reformą administracyjną 1 stycznia 1999 roku. Pierwszym Komendantem Powiatowym PSP w Nakle nad Notecią został bryg. Tadeusz Milewski obejmujący w późniejszym czasie stanowiska Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.
Do 31.12.1998 r. rejon chroniony Komendy Rejonowej w Nakle obejmował gminy Nakło, Mrocza, Sadki oraz Koronowo i Sicienko. Po reformie administracyjnej kraju obszar ten został zmieniony. Zamiast gminy Koronowo i Sicienko zostały do powiatu nakielskiego włączone gminy Szubin i Kcynia. Powierzchnia rejonu chronionego w 1999 r. wynosiła 1.052,6 km2. W chwili obecnej (2020 r.) powierzchnia powiatu nakielskiego (rejonu chronionego) wynosi 1120,5 km2.
Momentem przełomowym dla ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu nakielskiego było wybudowanie w 2001 roku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szubinie oraz oddanie do użytkowania nowego obiektu Komendy Powiatowej wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Nakle nad Notecią w 2004 roku. Do 29.05.2004 r. JRG Nakło była zlokalizowana w budynkach gminnych przy ul. Dąbrowskiego 50, gdzie wspólnie dzieliła obiekt z Ochotniczą Strażą Pożarną. Obecnie pomieszczenia zajmuje OSP Nakło wraz z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Strażą Miejską.
Dotychczasowa realizacja zadań priorytetowych KP PSP Nakło w zakresie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego opiera się na zapewnieniu ochrony życia, zdrowia, mienia oraz środowiska na terenie powiatu nakielskiego. Ponadto jednostki ochrony ppoż. na mocy porozumień chronią części wszystkich powiatów ościennych: bydgoskiego, żnińskiego, sępoleńskiego, wągrowieckiego i pilskiego.
Komenda Powiatowa PSP w Nakle na przykładzie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przed 1999 r. dysponowała samochodem ciężkim na podwoziu Jelcz 005, samochodem średnim typu GBA na podwoziu Star, samochodem ratowniczym na podwoziu VW T4 oraz podnośnikiem hydraulicznym SH-18 na podwoziu Star. Obecnie na wyposażeniu technicznym jednostek znajdują się najnowocześniejsze pojazdy oraz sprzęt. Daje to przede wszystkim możliwość sprawnego działania podczas gaszenia pożarów, likwidacji miejscowych zagrożeń, ratownictwa chemicznego i ekologicznego, ratownictwa technicznego oraz zintensyfikowanego w ostatnim czasie ratownictwa medycznego w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Kadrę Komendy Powiatowej PSP w Nakle stanowi ośmiu funkcjonariuszy pełniących służbę w systemie codziennym. Funkcjonariusze systemu zmianowego pełnią służbę w JRG Nakło oraz w JRG Szubin odpowiednio w obsadzie 33 i 34 strażaków. Ponadto na etatach JRG jest dwóch dowódców i dwóch zastępców.
Koordynacja działań w zakresie alarmowania i dysponowaniem Sił i Środków z terenu powiatu nakielskiego powierzona jest Powiatowemu Stanowisku Kierowania, na którym pełni naprzemiennie dyżur dodatkowo pięciu strażaków.
Codzienna i całodobowa służba oraz szeroka aktywność społeczna i profilaktyka Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle daje wymierne efekty polepszania bezpieczeństwa na terenie powiatu nakielskiego. Współpraca i działanie z wieloma instytucjami rożnych branż oraz jednostkami samorządowymi powinno dawać mieszkańcom poczucie prawidłowej ochrony.