Ćwiczenia z ratownictwa lodowego na jeziorku w Nidzicy
W dniach 25-27.01.2021 strażacy z poszczególnych zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nidzicy uczestniczyli w zajęciach z zakresu ratownictwa lodowego przygotowujących do prowadzenia akcji ratowniczych na zamarzniętych akwenach. Ćwiczenia odbyły się na jeziorku miejskim w Nidzicy.
Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności podejmowania i ewakuacji osób, pod którymi doszło do załamania się tafli lodowej. Ratownicy mieli okazję przećwiczyć podstawowe techniki poruszania się po lodzie wykorzystując posiadany sprzęt do ratownictwa lodowego. Ćwiczenia prowdzono po wykonaniu przerębli, w której znajdował się ratownik pozorujący. Wkorzystano między innymi techniki ewakuacji z zastosowaniem pasa typu "węgorz", lin i sań lodowych z uwzględnieniem niekorzystnych scenariuszy (poszkodowany pod lodem, osoba nie reaguje na polecenia ratownika, poszkodowany w stanie hipotermii).
Zdarzenia na lodzie pokazują, że trudne warunki zimowe mogą być grożne nie tylko dla poszkodowanych ale i dla ratowników. Ratownicy oraz osoby próbujące udzielić pomocy tonącym napotkają na takie trudności jak zarywająca się tafla lodu, paraliżująca zimna woda, zbyt krótka lina, znaczny ciężar do uniesienia, nagła utrata sił, zła widoczność. Okazuje się również, że poszkodowany może znajdować się w miejscu trudno dostępnym, odległym bądź nietypowym.
Ćwiczenie z ratownikiem imitującym nieracjonalne zachowania tonącego w warunkach zimowych pozwala na lepsze przygotowanie się do ewentualnych trudności i wyciągnięcie wniosków, które pozwolą na lepsze i bezpieczniejsze działania ratownicze podczas akcji ratowniczych. Okazuje się, że podanie przedmiotu, koła ratunkowego czy liny bywa lepszym rozwiązaniem niż pomoc tonącemu samemu znajdujac się w wodzie. Tonący poszukujący oparcia jak ostatniej deski ratunku trafiając na ratownika paraliżuje jego pracę tworząc dodatkowe zagrożenie. W efecie przebywania w wodzie dochodzi również do szybkiego wyziębienia organizmu prowadzącego do nieuchronnej hipotermii groźnej zarówno dla poszkodowanego jak i ratownika. Stąd ważny jest szybki czas dotarcia do miejsca zdarzenia służb ratowniczych, właściwa komunikacja oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa.
Zajęcia zrealizowane przez JRG PSP w Nidzicy z pewnością przyczynią się do poprawy stosowanych technik ratowniczych oraz lepszego przewidywania i reagowania na pojawiające się sytuacje.
Co robić, gdy załamie się pod Tobą lód?
> jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu, ostrzeż inne osoby,
> na pękającym lodzie, poruszaj się w kierunku brzegu czołgając się (zmniejszy to nacisk powierzchniowy na lód),
> w przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy,
> zagrożenie stanowi niska temperatura wody (po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu), połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wydostać się na lód,
> w kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.
Kiedy zauważysz osobę tonącą:
Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy.
> wezwij pomoc z telefonu komórkowego – straż pożarną (tel. 998 lub 112)
> nie biegnij w kierunku tonącego – ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą
> staraj się podać lub rzucić osoby tonącej cokolwiek, za co mogłaby się trzymać np. pasek, linę, sanki, gałąź, kurtkę itp., (eżeli musisz, czołgaj się w kierunku tonacego i podawaj zachowując dystans od krawędzi przerębli),
> pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu,
> po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
> do czasu przyjazdu służb ratowniczych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby (w razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową).
asp.sztab. Andrzej Osowski