W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia

Pierwsze wzmianki o pożarach w Nidzicy sięgają 1656 roku, kiedy to miasto palą i grabią Tatarzy. Następnie 30 marca 1664 roku Nidzica pada ofiarą wielkiego pożaru. W okresie tym istniały już zorganizowane formacje straży ogniowej, do których wyznaczane były osoby przez władze miejskie. Ówczesne władze i właściciele ziemscy dla obrony życia i majątku, organizowali oddziały ogniowe, przygotowane do walki z żywiołem.

Straż Pożarna istniała w dawnej Polsce, jak i Prusach Wschodnich, tj. ziemiach wchodzących obecnie w skład powiatu nidzickiego, bowiem gmina Janowiec Kościelny i Janowo to gminy polskie, zaś Nidzica i Kozłowo należały do Prus.

Najstarsze wzmianki o istnieniu straży ogniowej można spotkać podczas studiowania historii miasta Nidzica i gminy Janowo. Historia pożarnictwa na ziemi nidzickiej wyraźnie zaznacza się w pierwszej połowie dwudziestego wieku.

W 1945 r. w Starostwie Powiatowym w Nidzicy powołano 8 wydziałów, w tym Powiatowy Inspektorat Pożarnictwa, a na jego czele stanął – Tadeusz Osiński, z którego inicjatywy i władz miejskich zorganizowano Ochotniczą Straż Pożarną w mieście Nidzica.

Założycielami OSP Nidzica byli :

Tadeusz Osiński – Powiatowy Inspektor Pożarnictwa

Arnold Modliński – Burmistrz miasta

Powiatowy Inspektor Pożarnictwa pełnił w tym czasie również funkcję instruktora Związku Straży Pożarnych. Związek Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski został rozwiązany na podstawie zarządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 1949 r., a sprawy Ochotniczych straży Pożarnych zostały podporządkowane Komendantom Zawodowych Straży Pożarnych.

4 lutego 1950 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji. Ustawa ta wprowadziła takie pojęcia jak: STRAŻ ZAWODOWA, OCHOTNICZA I PRZYMUSOWA.

W roku 1950 w Nidzicy utworzono Powiatowe Pogotowie Pożarnicze i Komendę Powiatową Straży Pożarnych. Pogotowie działało ściśle w powiązaniu z jednostką OSP, a jego skład stanowili dwaj dyspozytorzy (telefoniści) i jeden kierowca.

KOMENDANTAMI POWIATOWYMI STRAŻY POŻARNYCH W NIDZICY KOLEJNO BYLI:

ppor.poż. Kazimierz Królak                1950 r.

ppor.poż. Zygmunt Zalewski             1951-1955 r.

ppor.poż. Eugeniusz Krajewski         1955 r.

ppor.poż. Alojzy Makowski                1955-1973 r.

kpt.poż. Bogusław Jaskólski               1973-1975 r.

KOMENDANTAMI REJONOWYCH STRAŻY POŻARNYCH W NIDZICY KOLEJNO BYLI:

por.poż. Stanisław Dobrosielski         1975-1976 r.

por.poż. Jerzy Klepacki                         1976-1982 r.

kpt.poż. Bogdan Utrata                        1982-1983 r.

kpt. poż. Waldemar Ulatowski             1983-1988 r.

por.poż.inż. Marek Busz                       1988-1989 r.

ppłk.poż.inż. Franciszek Kośnik           1989-1990 r.

ppłk.poż.mgr inż. Waldemar Ulatowski  1990 r.

(od 1 lipca 1992 r. dowódca JRG PSP Nidzica w związku z likwidacją Komendy Rejonowej Straży Pożarnej i powstaniem JRG PSP w Nidzicy).

Rok 1991 przyniósł bardzo duże zmiany, a powodem tego są dwie ustawy z sierpnia:

1.Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz.400),

2.Ustawa z dnia 24 sierpnia o ochronie p. poż. (Dz. U. Nr 81,poz. 351).

Na podstawie przepisów zawartych w Ustawie o Państwowej Straży Pożarnej rozwiązane zostały dotychczasowe jednostki organizacyjne ochrony przeciwpożarowej, a w ich miejsce utworzono Państwową Straż Pożarna.

Ustawa ta zobowiązywała Komendanta Głównego do utworzenia w ciągu trzech lat Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.      

Na mocy pierwszej ustawy z dniem 1 lipca 1992 r. w Nidzicy została powołana Jednostka Ratowniczo- Gaśnicza PSP w miejsce dotychczas działającej Komendy Rejonowej Straży Pożarnych. Jednostka ta została bezpośrednio podporządkowana Komendzie Rejonowej PSP w Szczytnie.

Na mocy Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Główny PSP z dniem 1 stycznia 1995 r. powołał do życia Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy.

Z terenu nidzickiego w skład KSRG weszły jednostki:

OSP Janowo i Kozłowo - 1995 r.

OSP Janowiec Kościelny, OSP Sarnowo i OSP Napiwoda - 1997 r.

Do KSRG chęć przystąpienia wyraziła jeszcze OSP Nowa Wieś Wielka i Szkotowo.

Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 23 stycznia 1997 r., obok zmian usprawniających funkcjonowanie PSP, rozszerzyła zakres zadań KSRG o ratownictwo ekologiczne i medyczne.

Koniec roku 1998 przyniósł za sobą nowe zmiany strukturalne w jednostkach organizacyjnych PSP.

Dotychczas istniejąca Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Nidzicy podlegająca od momentu powołania Państwowej Straży Pożarnej (1 lipca 1992 r. do 31.12.1998 r.) Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Szczytnie przekształcona została w Komendę Powiatową Państwowej straży Pożarnej w Nidzicy. Było to skutkiem reformy administracyjnej w Polsce, która spowodowała powstanie nowej struktury województw oraz powiatów, w tym Powiatu Nidzickiego.

W ślad za postanowieniami o reformie administracyjnej Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie z dniem 1 stycznia 1999 r. przydzielił docelowe etaty dla Komendy Powiatowej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy.

Komenda Powiatowa kat. IV (11etatów + 1etat cywilny), z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą kategorii „D” (- 36 etatów)

Dawało to łącznie liczbę 47 etatów strażaków PSP i jeden etat cywilny.

Do wykonywania zadań Komendanta Powiatowego PSP w Nidzicy powołany został mł.kpt.inż. Zbigniew Słupski, a zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Nidzicy kpt.mgr inż. Wiesław Witkowski.

KOMENDANTAMI POWIATOWYMI PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W NIDZICY KOLEJNO BYLI :

mł.kpt.inż. Zbigniew Słupski                         1999-2004 r.

mł.bryg.inż. Henryk Orzechowski                2004-2008 r.

st.bryg.Mariusz Wilamowski                         2008-2018 r.

st.bryg.Krzysztof Mierzejewski                     2018-2021 r.

st.bryg. Marek Augustynowicz                     2021-2024 r.

st.bryg. Jarosław Skalski                                2024-nadal

Obecnie obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Nidzicy wykonuje st.bryg. Jarosław Skalski

{"register":{"columns":[]}}