W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończono szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP - pow. nidzicki

05.11.2023

Dwadzieścia osób ukończyło szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP. Szkolenie odbyło się w dniach 3.09.2023r.-5.11.2023r. Jest to ostatni z zaplanowanych kursów realizowanych w bieżącym roku przez nidzicką komendę na rzecz poprawy wyszkolenia druhów i druhen z Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie nidzickim.

Zdjęcie z uczestnikami kursu podstawowego OSP w sali edukacyjnej KP PSP w Nidzicy

W czasie szkolenia wykładowcy i instruktorzy składający się z funkcjonariuszy nidzickiej komendy przeprowadzili zajęcia przygotowujące uczestników do wykonywania zadań ratownika podczas różnego typu zdarzeń. Kursanci zapoznali się między innymi z zasadami organizacji działań ratowniczych, obsługą sprzętu ratowniczego, armatury wodno-pianowej oraz sprzętu do ratownictwa medycznego i technicznego. W ramach szkolenia zrealizowano zajęcia z zakresu BHP, zasad organizacji łączności radiowej i współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
Dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Nidzicy kursanci odbyli także przeszkolenie w zakresie wydawania sygnałów i poleceń uczestnikom ruchu drogowego, które jest istotne dla bezpieczeństwa podczas prowadzenia działań ratowniczych na drogach. Zajęcia te poprowadził funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy asp.sztab. Jacek Zbrzyzny.
Zajęcia odbywały się na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy w dniach wolnych od pracy (soboty i niedziele).
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego było pozytywne zaliczenie przez uczestnika szkolenia testu w tzw. komorze dymowej w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Olsztynie, który odbył się 13.10.2023r. 
Komora dymowa  to rodzaj wąskiego labiryntu z przeszkodami do pokonania, który ze względu na presję czasu i złą widoczność stanowi wyzwanie zarówno fizyczne jak i psychologiczne. Wymaga wymaga radzenia sobie z trudnościami pojawiającego się stresu oraz ograniczeniami fizycznymi. Poruszanie się w zaciemnionym i zadymionym tunelu z aparatem powietrznym na plecach i widocznością na wyciągnięcie ręki stanowi odpowiednik zadymionych klatek schodowych, pomieszczeń i przeszkód naturalnych, czyli sytuacji jakie napotykają ratownicy podczas pożarów w budynkach.  
Egzamin składający się ze sprawdzianu wiedzy (test wielokrotnego wyboru z jedną poprawną odpowiedzią) oraz oceny umiejętności praktycznych odbył się 5.11.2023 r. 
Egzamin praktyczny zrealizowano w oparciu o założenia z zakresu taktyki działań gaśniczych podczas pożaru obiektu mieszkalnego oraz taktyki działań ratowniczych podczas wypadku komunikacyjnego. Słuchacze musieli wykazać się znajomością obsługi sprzętu ratowniczego, praktycznym stosowaniem zasad organizacji łączności radiowej oraz umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Istotnym aspektem założenia było wykonanie niezbędnych kroków jakie podejmują ratownicy podczas zdarzeń oraz umiejętność współpracy w ramach zespołów (rot) tworzących zastęp (pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca).
Podczas egzaminu oceniano umiejętności ratownicze oraz umiejętność pracy zespołowej podczas symulowanych zdarzeń. 
Szkolenie ukończyło 20 osób (w tym 12 z OSP w KSRG i 8 z pozostałych OSP):
OSP KSRG: 6 os. OSP Sarnowo, 1 os. OSP Kozłowo, 2 os. OSP Janowiec Kościelny, 2 os. OSP Napiwoda, 1 os. OSP Janowo 
OSP pozostałe: 3 os. OSP Krokowo, 3 os. OSP Szkotowo, 2 os. OSP Krokowo, 2 os. OSP Nowa Wieś Wielka.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wysoką frekwencję, zaangażowanie i wytrwałość podczas szkolenia oraz gratulujemy pomyślnego zaliczenia egzaminów.
Informacja: asp.sztab.Andrzej Osowski
Zdjęcia: asp.sztab. Andrzej Osowski, st.asp. Jacek Kołodyński

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}