Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
15.10.2021
Sezon grzewczy 2021/2022 – 1 października 2021 – 31 marca 2022 „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Główne przekazy tegorocznej kampanii
- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
TLENEK WĘGLA „czad”
Tlenek węgla CO, potocznie zwany czadem. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250 - 300 razy) powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobią, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Tlenek węgla trwale łączy się z ponad 80 % hemoglobiny, co sprawia, że tylko niewielka ilość hemoglobiny może połączyć się z tlenem. Ilość ta jest jednak niewystarczająca dla ludzkiego organizmu. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu, a w najgorszym przypadku nawet śmierć przez uduszenie. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.
Pierwsza pomoc W PRZYPADKU ZATRUCIA tlenkiem węgla (czadem)
Postępowanie:
• wynieś chorego na świeże powietrze (przewietrz pomieszczenie),
• rozepnij odzież, ułatwiaj oddychanie,
- wezwij karetkę,
• w przypadku, gdy chory stracił przytomność i nie oddycha podejmij reanimację,
• chorego okryj kocem i nie pozwalaj mu zasnąć,
• nieustannie dozoruj chorego, aż do przybycia pogotowia.
Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2021-2022
Aby ustrzec się zatruciu tlenkiem węgla należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych), wewnętrznej instalacji gazowej oraz kanałów nawiewnych, należy używać sprawnych technicznie urządzeń i nie ograniczać dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia.
Do wykrycia tlenku węgla służą czujki tlenku węgla (czadu) instalowane w pobliżu źródła emisji. Czujka ta wykrywa już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną
diodę. Dzięki temu mamy czas, by zapobiec zatruciu.
Państwowa Straż Pożarna od wielu lat w ramach prowadzonych kampanii edukacyjno-informacyjnej rekomenduje stosowanie czujek tlenku węgla w mieszkaniach i w domach jednorodzinnych. Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w niej baterii.
Na rynku jest dużo różnych modeli czujek tlenku węgla. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy profesjonalną czujkę, renomowanego producenta, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, iż została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym.
W wyniku zdarzeń związanych z tlenkiem węgla w skali kraju straż pożarna odnotowuje corocznie kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych oraz kilka tysięcy osób poszkodowanych.
Na terenie powiatu nowomiejskiego w ostatnich dziesięciu latach odnotowano 40 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, podczas których 7 osób zostało poszkodowanych (podtrutych) i 1 osoba poniosła śmierć.
Rys. Nr 1. Liczba zdarzeń związanych z tleniem węgla w powiecie nowomiejskim i osoby poszkodowane w zdarzeniach w latach 2011-IX.2021
Są to statystyki niepozwalające przejść obojętnie obok zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Stosujmy się do obowiązujących przepisów prawa oraz dbajmy o urządzenia, przewody kominowe i instalacje.
Opracował: bryg Józef Dobies – KP PSP Nowe Miasto Lubawskie.
Źródło: Komenda Główna PSP w Warszawie.