W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Połączyliśmy siły dwóch kampanii edukacyjnych - "Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa" i "Uruchom serce bliźniemu"

10.10.2024

Logo kampanii edukacyjnej

W dniach od 8 do 10 października strażacy z nowomiejskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w ramach akcji „Uruchom serce bliźniemu” i kampanii „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa” odwiedzili Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku gdzie spotkali się z uczniami klas I÷III.

 

„Uruchom serce bliźniemu ” to akcja społeczna, której celem jest poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz zdobycia praktycznych umiejętności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej niemowląt, dzieci i dorosłych.

Organizatorem projektu edukacyjnego "Uruchom serce bliźniemu" jest Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Radosław Król, akcja została objęta Patronatem przez:

- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,

- Wydział Lekarski Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,

- Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie,

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie.

Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę: https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/uruchom-serce.

 

„Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa” to jedna z najważniejszych inicjatyw prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej, której celem jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz zatruciami tlenkiem węgla. Akcja ma także na celu przypomnienie właścicielom, zarządcom i administratorom budynków mieszkalnych o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, najczęściej spowodowanych wadliwą lub niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, elektrycznych oraz gazowych.

W sezonie grzewczym rośnie również liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny, bezwonny i niewyczuwalny.

 

Zamontuj czujkę ! Pamiętaj:

• Tlenek węgla (czad, monotlenek węgla, CO) to gaz wydzielający się m. in. podczas niepełnego spalania paliw, gdy jest ograniczony dostęp do powietrza.

• Jest bezbarwny, bezwonny i niewykrywalny ludzkimi zmysłami, a przy tym nieco lżejszy od powietrza.

• Niestety, bardzo łatwo wchłania się przez drogi oddechowe i łączy z hemoglobiną we krwi, co może prowadzić do zatrucia.

 

Aby się chronić przed toksycznym działaniem czadu, warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Pozwala ona na stały monitoring obecności tego niebezpiecznego gazu w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych.

 

Czujki tlenku węgla mogą być wyposażone w jeden z czterech rodzajów czujników:

1. elektrochemiczny - działa na zasadzie reakcji chemicznej tlenku węgla z elektrolitem, co generuje prąd proporcjonalny do stężenia CO.

2. półprzewodnikowy - wykorzystuje zmianę przewodności materiału półprzewodnikowego pod wpływem tlenku węgla.

3. katalityczny - w obecności rozgrzanego katalizatora spalany jest tlenek węgla, a zmiana rezystancji wytwarza napięcie, które pozwala ocenić stężenie gazu.

4. optyczny - wykorzystuje promieniowanie podczerwone do wykrywania obecności cząsteczek CO.

 

Gdy stężenie tlenku węgla osiągnie niebezpieczny poziom, czujnik aktywuje alarm, w postaci sygnału dźwiękowego i optycznego, ostrzegając mieszkańców przed zagrożeniem.

 

Pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik” - szybko alarmuje mieszkańców o zagrożeniu, dzięki czemu mogą się szybko ewakuować i wezwać służby ratownicze!

 

Opracował: mł. bryg. Kamil Szczech - na podstawie informacji: https://www.gov.pl/web/kgpsp

https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/uruchom-serce

Zdjęcia: mł. bryg. Kamil Szczech/Funkcjonariusze KP PSP

Grafika: https://www.facebook.com/WM.UW.Olsztyn https://www.facebook.com/prewencjaspolecznapsp

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}