W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"STOP POŻAROM TRAW"

16.03.2023

Stop wypalaniu traw

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach, nieużytkach rolnych i poboczach dróg. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi oraz obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru. Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i użytków ekologicznych).
Gęsty dym jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność. Sytuacja taka może stać się przyczyną wielu kolizji i wypadków komunikacyjnych. 

W świetle obowiązującego prawa, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny do 5 tys. zł,  a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Tylko w powiecie nowomiejskim w roku 2022 strażacy prowadzili działania ratowniczo-gaśnicze przy 24 pożarach traw. Objęły one powierzchnię ponad 7,5 ha.  Do ich gaszenia zaangażowano 74 zastępy straży pożarnej, 357 strażaków.  Zużyto przy działaniach 60 tyś. lirów wody a łączny czas interwencji  wyniósł ponad 48 godzin.

 

Tekst: st. bryg. Józef Dobies  - KP PSP NML

Zdjęcia: źródło – KG PSP, archiwum KP PSP NML

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}