W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o ppor. poż. mgr Tadeuszu Baranie

11.05.2023

Z okazji Dnia Strażaka na symbolicznym grobie ppor. poż. mgr Tadeusza Barana, Powiatowego Inspektora Pożarnictwa na powiat nowotarski i członka Strażackiego Ruchu Oporu "Skała", została zamontowana tabliczka zawierająca najważniejsze informacje biograficzne na jego temat.

Ppor. poż. Tadeusz Baran w otoczeniu strażaków zdjęcie czarno-białe

Tabliczka została zaprojektowana i wykonana nieodpłatnie przez p. Łukasza Brzostowskiego. Ppor. poż. mgr Tadeusz Baran urodził się 3 września 1908 r. w Nowym Targu, był synem Kazimierza Barana - profesora Gimnazjum w Nowym Targu i kierownika Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego. W 1935 r. ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wraz z ojcem opracował publikację pt. „Z przeszłości miasta Nowego Targu”, w czasie studiów był aktywnym działaczem Związku Strzeleckiego w Nowym Targu, pełnił w nim funkcję przewodniczącego komisji kontrolującej. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Warszawskiej Straży Ogniowej na stanowisku rejenta. Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną w ramach Strażackiego Ruchu Oporu „Skała” kierowanego przez płk. poż. Jerzego Lgockiego (ur. 31 października 1893 r w Łopusznej). W 1940 r. został skierowany do Nowego Targu i objął funkcję instruktora pożarnictwa w powiecie nowotarskim, jednocześnie wg części autorów pełnił funkcję komendanta struktur Strażackiego Ruchu Oporu na powiat nowotarski, który obejmował swoim zasięgiem tereny współczesnego powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego. W związku z działalnością konspiracyjną został aresztowany przez Gestapo w Nowym Targu w nocy 13/14 listopada 1943 r., więziony był w zakopiańskiej siedzibie Gestapo „Palace”, a następnie od 8 grudnia 1943 r. przetrzymywany w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Zamordowany został 11 grudnia 1943 r. w Słomnikach wraz z innymi członkami Strażackiego Ruchu Oporu z Krakowa, Myślenic i Jasła.

28 lutego 2023 r. w czasie spotkania w Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu fotografie Tadeusza Barana przekazał na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Targu, nadbryg. w st. spocz. Józef Galica, były Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Opracował: Arkadiusz Stefaniak-Guzik

Zdjęcia: archiwum KP PSP Nowy Targ i Arkadiusz Stefaniak-Guzik

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}