OKRES GRZEWCZY
W naszych domach rozpoczął się sezon grzewczy. Jest to okres, w którym występuje zwiększona ilość pożarów w budynkach związanych z niewłaściwą eksploatacją lub wadami urządzeń i instalacji grzewczych. Wystarczą niewielkie zaniedbania lub nieostrożność, aby doszło do groźnego pożaru.
Praktyka pokazuje, że najczęściej pożary powstają jako następstwo zapalenia się materiałów palnych od elektrycznych urządzeń grzewczych, na przykład takich jak termowentylatory czy piece akumulacyjne, a także nieszczelności przewodów kominowych lub nagromadzenia się sadzy w kominie.
Zwracamy uwagę na właściwą eksploatację i konserwację pieców centralnego ogrzewania. Przypominamy o zachowaniu właściwych odległości składowania opału od pieca oraz zakazie składowania przy palenisku materiałów łatwopalnych.
Wysokie zagrożenie pożarowe stwarza również zły stan techniczny przewodów kominowych, wynikający m.in. z niewłaściwej ich budowy lub braku konserwacji oraz nie usuwania zanieczyszczeń, a także składowanie bezpośrednio przy uszkodzonych przewodach kominowych materiałów palnych typu papier, drewno itp.
PRZYPOMINAMY!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010, nr 109, poz. 719 z późn. zm.), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
________________________________________________________________________
KATALOG PODMIOTÓW POMOCNYCH PODCZAS OKRESU GRZEWCZEGO
Komenda Powiatowa PSP w Nowym Tomyślu, chcąc wesprzeć właściwą realizację obowiązków nałożonych na właścicieli i zarządców obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, zamieszcza otwarty katalog podmiotów pomocnych podczas okresu grzewczego, dokonujących usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych.
Poniższa lista podmiotów dotyczy powiatu nowotomyskiego. Zbiorczy wykaz podmiotów na terenie innych powiatów z terenu Wielkopolski znajduje się na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.
1.Spółdzielnia Pracy Kominiarzy Nowy Tomyśl ul. Witosa 7 :
-
Jarosław Haraszczak 508 125 976
-
Wojciech Frąckowiak 698 634 814
2. Zakład Kominiarski Lutol Mokry :
- Diter Walentowski 604 211 664
3. Zakład Usług Kominiarskich w Buku :
- Lech Chojnacki 603 662 145
4. Zakład Usług Kominiarskich :
- Piotr Chwirot 604 392 155
Informujemy, że katalog ma charakter otwarty. W przypadku chęci zamieszczenia kontaktu do kolejnych podmiotów i osób w powyższym katalogu, które mogą wesprzeć właścicieli i zarządców obiektów w realizacji nałożonych obowiązków, prosimy o kontakt z tutejszą komendą na adres ul.Powstańców Wlkp. 2a 64-300 Nowy Tomyśl, ewentualnie telefonicznie pod numerem 47 77 18 400, lub elektronicznie na adres kppspnowytomysl@psp.wlkp.pl.