Kampania "Stop Pożarom Traw"
01.03.2024
1 marca 2024 roku zainaugurowano kampanię „Stop Pożarom Traw”.
Od wielu lat na przełomie zimy i wiosny strażacy zmagają się z licznymi pożarami suchych traw i nieużytków. Wciąż panuje przekonanie, że spalanie traw powoduje szybszy i bujniejszy jej odrost - nic bardziej mylnego.
Głównym celem kampanii jest edukowanie oraz uświadamianie społeczeństwa, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.
W całej Polsce w 2023 odnotowano 3 ofiary śmiertelne i 36 osób rannych związanych z tego typu pożarami. Spłonęło 5774 hektarów traw i nieużytków zagrażając jednocześnie lasom i budynkom. Podczas tych zdarzeń zniszczeniu uległa zarówno roślinność, jak i również zginęły zwierzęta, które znajdowały schronienie na tych terenach.
W województwie opolskim w 2023 roku odnotowano 576 pożarów suchych traw i nieużytków, co na szczęście jest znacznym spadkiem w stosunku do roku 2022 (1557 pożarów). W wyniku tych pożarów w ubiegłym roku odnotowano jedną osobę poszkodowaną. W powiecie oleskim w 2023 roku odnotowano 33 pożary suchych traw i nieużytków.
Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym:
- ziemia wyjaławia się,
- naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane,
- do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych związków chemicznych, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt,
- pożary często wymykają się spod kontroli, przenosząc się na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i olbrzymie straty.
Pożary traw są niebezpieczne oraz zakazane:
- Zgodnie z przepisami ustaw o ochronie przyrody i lasach, wypalanie traw jest zakazane.
- Kodeks wykroczeń przewiduje za wypalanie traw karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.
- Jeżeli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Opracowanie: kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP na bazie danych Prewencji Społecznej PSP