W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie

20.01.2022

Grafika z hasłem: bezpieczne ferie

Ferie zimowe w naszym województwie rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek 24 stycznia. Ferie zimowe to czas wypoczynku od szkolnych obowiązków, czas relaksu i dobrej zabawy w gronie koleżanek i kolegów. Odpoczywamy i bawimy się w różnych miejscach, jedni ferie spędzą na zorganizowanych zimowiskach, inni pozostaną w domach. W tym miłym i przyjemnym dla nas okresie należy pamiętać, że każda udana zabawa powinna się odbywać w warunkach, w których spełnione są zasady bezpieczeństwa. Tylko wtedy będzie ona źródłem radości i wypoczynku, a my unikniemy niemiłych i niebezpiecznych doświadczeń. Każdego roku Państwowa Straż Pożarna organizuje wiele przedsięwzięć, które promują zasady bezpiecznego wypoczynku, między innymi akcja „Bezpieczne lodowiska”, o której niedawno informowaliśmy. Pamiętajmy, nie ma bezpiecznego lodu na akwenach. Takie zjawisko nie istnieje! Zachęcamy do skorzystania z oferty strażaków, którzy bezpłatnie po spełnieniu określonych warunków dostarcza i wyleją wodę pod bezpieczne lodowisko.

Co należy zrobić gdy dojdzie do załamania się lodu:

  Lód załamał się pod Tobą

  • rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać,
  • oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów,
  • jeśli posiadamy gwizdek użyjmy go do wezwania pomocy,
  • za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód,
  • jeżeli posiadamy kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgajmy się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgajmy się dalej, nie wstawajmy,
  • jeśli nie mamy kolców, mimo wszystko próbujmy się wydostać, cały czas wzywajmy pomocy.

Jeżeli lód załamie się pod nami – NIE PANIKUJMY!

Lód załamał się pod inną osobą

Jeżeli zauważysz, że osoba, która spacerowała po lodzie nagle wpadła do wody ponieważ lód się załamał, w pierwszej kolejności wezwij służby ratownicze.

W czasie zgłoszenia:

  • podaj dokładny adres lub sposób dotarcia do miejsca zdarzenia,
  • udziel dodatkowych informacji, o które Cię poprosi operator,
  • podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w wypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności,
  • nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Zawsze, jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą lub wezwij służby ratownicze. Informując powinieneś spokojnie i najdokładniej jak potrafisz opisać to, co i gdzie się wydarzyło.

Strażacy z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP są bardzo dobrze przygotowani na wypadek zdarzeń związanych z załamaniem się lodu. Sukcesywnie ćwiczą podejmowanie ludzi z akwenów pokrytych lodem. Podczas takich ćwiczeń stale im towarzyszy hasło: „…obyśmy nie musieli prowadzić takiej akcji w realnym zdarzeniu”.

Pamiętajmy! Gdy nasze dzieci wychodzą na podwórko, miejmy wiedzę i pewność, gdzie się znajdują i co robią. Korzystajmy z lodowisk zorganizowanych i dedykowanych do wypoczynku.

Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: st. asp. Jarosław Żabik

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}