W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

11.10.2024

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Rozpoczął się sezon grzewczy i tak jak każdego roku w naszym kraju, w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kolejny raz w tym okresie rozpoczęła się kampania społeczna „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”. Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

ZAMONTUJ CZUJKĘ!

Pamiętaj:

• Tlenek węgla (czad, monotlenek węgla, CO) to gaz wydzielający się m. in. podczas niepełnego spalania paliw, gdy jest ograniczony dostęp do powietrza.

• Jest bezbarwny, bezwonny i niewykrywalny ludzkimi zmysłami, a przy tym nieco lżejszy od powietrza.

• Niestety, bardzo łatwo wchłania się przez drogi oddechowe i łączy z hemoglobiną we krwi, co może prowadzić do zatrucia.

Aby się chronić przed toksycznym działaniem czadu, warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Pozwala ona na stały monitoring obecności tego niebezpiecznego gazu w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych.

Czujki tlenku węgla mogą być wyposażone w jeden z czterech rodzajów czujników:

1. elektrochemiczny – działa na zasadzie reakcji chemicznej tlenku węgla z elektrolitem, co generuje prąd proporcjonalny do stężenia CO.

2. półprzewodnikowy – wykorzystuje zmianę przewodności materiału półprzewodnikowego pod wpływem tlenku węgla.

3. katalityczny – w obecności rozgrzanego katalizatora spalany jest tlenek węgla, a zmiana rezystancji wytwarza napięcie, które pozwala ocenić stężenie gazu.

4. optyczny – wykorzystuje promieniowanie podczerwone do wykrywania obecności cząsteczek CO.

Gdy stężenie tlenku węgla osiągnie niebezpieczny poziom, czujnik aktywuje alarm, w postaci sygnału dźwiękowego i optycznego, ostrzegając mieszkańców przed zagrożeniem.

Pamiętaj – tlenek węgla jest niewidzialnym zagrożeniem, a czujka może uratować życie!

 

opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Różański KW PSP w Olsztynie, grafika: KG PSP

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}