W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Duże zagrożenie pożarowe w lasach na terenie całego województwa świętokrzyskiego!

16.05.2024

Na terenie całego kraju obowiązuje średnie oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. W województwie świętokrzyskim każdego dnia strażacy walczą ze skutkami pożarów w lasach. Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar!

Na pierwszym planie widoczny strażak trzymający wąż strażacki na tle spalonego młodnika. W oddali widoczny palący się młodnik. W pobliżu ognia widocznych dwóch strażaków prowadzących działania gaśnicze.

Tylko od początku tego roku świętokrzyscy strażacy już 128 razy gasili płonące lasy na terenie województwa. Spaleniu na terenie województwa uległo aż 36 ha gruntów leśnych. Do działań, oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, angażowane są również samoloty gaśnicze Lasów Państwowych. Już 13 razy Dromadery dokonywały zrzutów wody na płonące drzewa. Do celów gaśniczych zużyto 1656 m3 wody. Niestety w wyniku działań 2 osoby zostały ranne. Jedną z poszkodowanych osób był strażak Państwowej Straży Pożarnej. Nasze województwo pod względem pożarów lasów znajduje się w niechlubnej czołówce. Od początku 2024 roku na terenie województwa spaliło się więcej powierzchni lasów (36 ha) niż w całym 2023 roku (34 ha).

Główną przyczyną pożarów lasów, w ponad 90%, jest człowiek. Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. 

 

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

  1. w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: 
  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  1. w parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Więcej informacji o tym, jak postępować, by uniknąć pożarów w lasach dostępne tutaj.

 

Opracowanie na podstawie materiału KW PSP Kielce

Zdjęcia: KP PSP Ostrowiec Świętokrzyski

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}