Gwałtowna burza nad powiatem ostrowieckim
12.07.2024
Ponad 250 zgłoszeń, w działaniach 50 zastępów PSP i OSP - 200 strażaków. Najpoważniejsze skutki nawałnicy miały miejsce na terenie gminy Ćmielów.
11 lipca 2024 r.
Intensywne opady deszczu połączone z porywistym wiatrem nad powiatem ostrowieckim doprowadziły do ponad 250 zgłoszeń potrzeby pomocy, które dotyczyły głównie zalanych piwnic, domów, garaży, posesji i ulic oraz powalonych drzew. Najniebezpieczniej było na terenie gminy Ćmielów i miasta Ostrowca Św. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Oprócz mieszkańców zalanych terenów ucierpiała infrastruktura drogowa i kolejowa oraz doszło od uszkodzenia linii energetycznych, a cześć gminy Ćmielów pozbawiona została prądu.
Obecnie droga wojewódzka nr 755 (obwodnica miasta Ćmielów) jest nieprzejezdna, została uszkodzona/podmyta przez napływającą wodę z terenów zlokalizowanych powyżej.
Cała akcją dowodził przybyły na miejsce Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Marcin Machowski który również wizytował tereny gdzie mieszkańcy najdotkliwiej odczuli skutki nawałnicy.
Komendant Powiatowy w związku z tak dużą ilością zdarzeń powołał sztab akcji. Obsada Powiatowego Stanowiska Kierowania została wzmocniona i potrojona, osoby funkcyjne zostały zadysponowane z dyżurów domowych. Do akcji w Ćmielowie weszły też 3 Plutony Pompowe: z powiatu Kieleckiego, Starachowickiego i Skarżyska Kamiennej w ilości 12 zastępów. Kompanie te wspomagały siły powiatu ostrowieckiego w usuwaniu skutków miejscowych podtopień. Sytuacja ustabilizowała się dopiero po godzinie 1.00 w nocy. Do Stanowiska Kierowania wpływają już pojedyncze zgłoszenia. Łącznie w działaniach udział wzięło 47 zastępów PSP i OSP oraz 196 strażaków.
12 lipca 2024 r.
Od wczesnych godzin rannych mobilizowaliśmy niezbędne siły i środki aby usunąć pozostałe szkody wyrządzone głównie na terenie gminy Ćmielów. Do akcji zadysponowaliśmy wszystkie samochody OSP będące w KRSG z terenu powiatu oraz zastępy PSP - łącznie 18 zastępów i ponad 80 strażaków. Nasze działania polegały na dalszym wypompowywaniu zalegającej wody w budynkach mieszkalnych i na posesjach, pomagaliśmy służbom gminnym udrożnić przepusty drogowe i uprzątnąć resztki powalonych drzew. Na miejsce przybył Komendant Powiatowy PSP w Ostrowcu Św. wraz ze sztabem akcji aby koordynować działania podległych jednostek i udzielić niezbędnej pomocy Gminnemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego który powołała Burmistrz Joanna Suska. W chwili obecnej nie ma już zagrożenia podtopieniami niemniej jednak pracujemy nieprzerwanie, interweniujemy i odpowiadamy na potrzeby mieszkańców w zakresie niezbędnej pomocy.
Opracowanie: mł.bryg. Barbara Majdak,
Zdjęcia: strażacy PSP i OSP