Powiat ostrowiecki - Pożar sadzy w Jastkowie
10.09.2021
10 września 2021 r. tuż po godzinie 3 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu w miejscowości Jastków gmina Ćmielów. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 3 samochody ratowniczo-gaśnicze – 10 strażaków. Po przybyciu ratowników na miejsce akcji stwierdzono, że w budynku mieszkalnym, jednorodzinnym, dwukondygnacyjnym zapaliły się sadze w przewodzie kominowym. Na miejscu obecni byli właściciele obiektu, którzy wyszli o własnych siłach jeszcze przed przybyciem zastępów i nie uskarżali się na żadne dolegliwości. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu pożaru przy użyciu lancy gaśniczej. Następnie usunięto palące się pozostałości sadzy z przewodu kominowego i wyniesiono je na zewnątrz budynku w bezpieczne miejsce. W trakcie działań kontrolowano temperaturę komina przy użyciu kamery termowizyjnej oraz monitorowano pomieszczenia przy pomocy miernika wielogazowego. Po usunięciu zagrożenia działania zakończono. Właściciela pouczono o konieczności czyszczenia przewodu kominowego przez kominiarza. Akcja trwała prawie 2 godziny.
W 2020 r. do pożarów sadz na terenie powiatu ostrowieckiego wyjeżdżaliśmy 52 razy a w 2021 r. już 24 razy.
W związku z zagrożeniami pożarowymi występującymi w budynkach mieszkalnych podczas sezonu grzewczego w wyniku niesprawnych instalacji grzewczych przypominamy:
- Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
- Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
- od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
- z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).
Opracowanie: mł.bryg. Barbara Majdak