Pożary lasów i ćwiczenia ostrowieckich strażaków
29.07.2022
Tylko w tym roku ostrowieccy strażacy gasili 18 pożarów w lasach na terenie powiatu. W działaniach łącznie wzięło udział 66 zastępów, 258 strażaków a średni czas interwencji wyniósł 101 minut. Do akcji zadysponowano również dwa samoloty gaśnicze, które wykonały 7 zrzutów środka gaśniczego. Strażacy ratując zagrożone lasy zużyli ponad 116m3 wody. Straty po pożarowe szacowane są na ponad 80 tys. zł a spłonęło prawie 23 hektary pokrywy gleby. Największy pożar o pow. 2,4 ha miał miejsce 3 czerwca w miejscowości Sudół a najwięcej pożarów (7) zanotowaliśmy na terenie gminy Bodzechów. Natomiast w całym 2021 r. takich interwencji było 12 co oznacza utrzymującą się tendencję wzrostową, bo pamiętać trzeba, że sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego w lasach jeszcze się nie zakończył i może potrwać do aż do jesieni w zależności od warunków pogodowych. Główne przyczyny pożarów w lasach to podpalenia i zaprószenie ognia.
Ćwiczenia ostrowieckich strażaków na obszarach leśnych prowadzone cyklicznie przyczyniają się do usprawnienia akcji gaśniczej w przypadku zaistnienia prawdziwego pożaru lasu. W tym tygodniu ćwiczyliśmy na terenie leśnictwa Sudół w Ostrowcu Św. Głównym celem manewrów było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenia współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wielkoobszarowych lasów, w tym współpraca ze służbami leśnymi. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia przez naszą kadrę dowódczą oraz praktyczne sprawdzenie możliwości dostarczania wody na duże odległości.
W związku z zagrożeniem pożarowym lasów radzimy :
Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
0 - brak zagrożenia,
I - zagrożenie małe,
II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.
Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.
Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.
Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.
To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.
Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu.
W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Opracowanie: mł. bryg. Barbara Majdak
Zdjęcia: mł.bryg Paweł Kot, Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego