„Stop pożarom traw” – zagrożenia i bieżąca sytuacja
09.04.2024
Celem tegorocznej kampanii społecznej „Stop pożarom traw” jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy. Ostrowieccy strażacy wpisując się ogólnopolską kampanię społeczną „Stop pożarom traw” na terenie naszego powiatu prowadzą zorganizowane działanie informacyjne mające na celu ograniczenie rosnącego zjawiska pożarów traw, łąk i pozostałości roślinnych. Jak co roku chcąc dotrzeć z przesłaniem do jak największej liczby osób podjęliśmy między innymi współprace z lokalnymi mediami. Współpraca ta przekłada się na szereg wystąpień informacyjnych dotyczących bieżącej sytuacji pożarowej oraz apeli z podaniem zgubnych skutków procederu i ich wpływie na zagrożone życie ludzkie oraz środowisko.
Niestety nadal najczęstszą przyczyną pożarów traw, zarośli czy trzcin są podpalenia a z pożarami mamy najczęściej do czynienia na nieużytkach, łąkach, pasach przydrożnych, szuwarach i torowiskach. Wraz ze wzrostem temperatury otoczenia i zmniejszoną ilością opadów wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Natomiast obszary zalesione niejednokrotnie graniczą z wypalanymi łąkami wskutek czego dochodzi do rozprzestrzenienia się pożaru na teren leśny.
Mimo wysokich kar i konsekwencji prawnych jakie grożą za ten proceder nadal wiele osób bezmyślnie sprowadza zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w 2023 r. to były właśnie celowe podpalenia. Stanowiły one 54% wszystkich pożarów.
W ubiegłym roku na terenie powiatu ostrowieckiego strażacy wyjeżdżali do 58 pożarów traw a w tym roku zanotowaliśmy takich zdarzeń już 42.
Opracowanie: mł.bryg. Barbara Majdak
Zdjęcia: archiwum KP PSP Ostrowiec Św.