W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

19 lutego 2021 r. w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie odbył się briefing prasowy dotyczący dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień w Małopolsce oraz działań strażaków w ramach Narodowego Programu Szczepień.

02.03.2021

Małopolski Komendant PSP stoi przy mównicy ubrany w mundur dowódczo- sztabowy w czarnej maseczce na twarzy. Za nim stoją dwie kobiety i Wojewoda Małopolski. przed nimi tyłem stoją przy kamerach dziennikarze.

W briefingu udział wzięli m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska oraz małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Ponad 100 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

– Zależy nam na tym, aby realizacja Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przebiegała sprawnie i efektywnie. Mając na uwadze to, że nie wszyscy są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktów szczepień, rząd premiera Mateusza Morawieckiego – w drodze konsultacji z samorządami – postanowił sfinansować transport osób niepełnosprawnych i tych, które mają obiektywne trudności w przemieszczaniu się. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu zawodowych strażaków i druhów z małopolskich OSP nasi seniorzy mogą bezpiecznie dotrzeć do punktów szczepień. Na Straż Pożarną zawsze można liczyć. Chylę czoła i zapewniam o swojej wdzięczności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W akcję dowozu do punktów szczepień zaangażowani są strażacy z całej Małopolski. Do 19 lutego 2021 r. w naszym województwie z tej możliwości skorzystało już niemal 400 osób, a w przedsięwzięciu uczestniczyło 658 strażaków. Najwięcej osób przewiezionych zostało na terenie powiatu suskiego i nowotarskiego.

– Strażacy od samego początku są na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa. Działania te prowadziliśmy m.in. na granicy wspierając Karpacki Oddział Straży Granicznej, strażacy medycy nieśli również pomoc na terenie Słowacji. Niemniej jednak najistotniejsze dla nas jest to co możemy zrobić dla mieszkańców Małopolski. Dlatego też zarówno funkcjonariusze PSP jaki i druhowie ochotniczych straży pożarnych z tak dużym zaangażowaniem podjęli się zadania jakim jest pomoc seniorom i osobom z niepełnosprawnościami w bezpiecznym dotarciu do punktów szczepień. Wszyscy, którzy potrzebują tej pomocy, mogą liczyć na nasze wsparcie – zapewnił małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek. Takiego wsparcia strażacy udzielali również m.in. pełniąc służbę w szpitalach tymczasowych, czy też w momencie, gdy byli dysponowani do izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego – dodał st. bryg. Piotr Filipek.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

Zdjęcia (3)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.03.2021 08:27 Maciej Dziura
Wytwarzający/ Odpowiadający:
kpt. Maciej Dziura
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
19 lutego 2021 r. w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie odbył się briefing prasowy dotyczący dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień w Małopolsce oraz działań strażaków w ramach Narodowego Programu Szczepień. 1.0 02.03.2021 08:27 Maciej Dziura

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}